Yağ Lekesini Çıkartmak İçin Doğal Yöntemler

İster kadın olsun, ister erkek çeşitli yağlar kıyafetlere bulaştıysa deterjana bulaşarak çıkarmak bir dert, çıkarmamak ayrı bir dert. Ancak siz bu konuda endişelenmeyin, deterjana ihtiyaç duyup kıyafetlerinizi yıpratmadan yağ lekesini doğal yollardan çıkarmanız konusunda bu yazımızda sizlere yol göstereceğiz.

Yağ Lekesi Tazeyse

Yağ lekesi tazeyse yani yağ bulaşan bölgeyi anında fark ettiyseniz öncelikli olarak bir bıçak yardımıyla kumaşın üzerinden yağı sıyırın, sıyırmada elinizi kullanmayın bu yağı etrafa daha da bulaştırmanıza neden olabilir. İkinci aşamada, kumaştaki yağlı kısmın arka ve ön tarafına pudra sürün pudra yoksa mısır nişastası o da yoksa tuz sürebilirsiniz. Beş-on dakika kadar bekledikten sonra kumaştaki pudraya bulanmış yağlı bölgeyi ütüleyin ve yağların pudraya iyice yapışmasını sağlayın. Sonrasında pudrayı bir diş fırçası yardımıyla fırçalayın. Yağ lekesi tazeyse bu yöntem çok işinize yarayacaktır.

Yağ Lekesi Bulaşalı Bir Süre Geçtiyse


  • Eter ile Leke Çıkarmak: Eyer yağ lekelerine karşı oldukça etkilidir. Özellikle de sentetik kumaşlarda. Kumaştaki yağ lekesinin üzerini bir iki damla eter damlatılmış bir başka kumaş ile silin. Eteri doğrudan kıyafet üzerine dökmeniz kıyafet kumaşının zedelenmesine neden olabilir bu yüzden, bir başka kumaş üzerine damlatılan eter ile silin. Ayrıca bu uygulamada eterin yanıcı özelliği göz önüne alınarak dikkatli davranılmalı ve zararlı olması sebebiyle açık havada yapılmalıdır. Eter ayrıca boya lekesine karşı da oldukça etkilidir.
  • Amonyak ile Yağ Lekesi Çıkarmak: Amonyak da leke çıkarmada son derece etkilidir. Yaklaşık yarım litre su içerisine bir çay bardağı kadar amonyak dökülür ve iyice karıştırılır. Bu karışım, bir bez ile alınır ve kumaşta yağ lekesinin olduğu bölge çitilenerek iyice silinir. Silme işlemi sonrasında leke üzerine kağıt havlu konulup, yakılmamasına özen gösterilerek ütülenir. Amonyak ile yağ lekelsi çıkarma işlemi özellikle ipek kıyafetlerde etkilidir.
  • Makine Yağ Lekesi: Makine yağı gibi zorlu bir yağ lekesi ile karşı karşıyaysanız, öncelikli olarak fazla yağ bir bıçak yardımıyla temizlenir. Sonrasında yağın olduğu bölgeye vazelin uygulanıp leke yumuşatabilinir. Yumuşatma işlemi sonrasında leke üzerine karbonat dökülüp, diş fırçası yardımı ile iyice fırçalanabilinir. 
  • Soğan ile Kadifeye Bulaşmış Yağ Lekesi: Soğan özellikle kadiye üzerine bulaşmış yağ lekelerinde tercih edilmektedir. Kadife kumaş üzerindeki yağ lekesi üzerine püre haline getirilmiş, soğan püresi dökülür. Kurumaya bırakılır, kuruma işleminden sonra üzerine kağıt havlu konularak kumaş tersinden ütülenir ve lekenin çıkması sağlanır.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.