Uykusuzluğa İyi Gelen Doğal Yöntemler

Uykusuzluğa iyi gelen yöntemler denildiğinde önce uykusuzluğun sebeplerini bilmek gerekmektedir. Örneğin, ışık alan, gürültü içeren bir odada gerçekleştirilen uyku kalitesi düşük olacağı için sonrasında siz uykunuzu aldığınızı düşünseniz bile gün içerisinde uykusuzluk çekebilirsiniz. Bu yüzden uyku odasının ses ışık yalıtımı yeterli olmalıdır. Işık varsa göz bandı kullanmakta yarar var. Ses için kulaklık takmak gece boyunca rahatsız edeceği için bu da önerilmez.

Odanızda Bu Çiçekleri Bulundurun
Hoş kokusuyla yasemin, lavanta gibi çiçeklerin uyku odasında bulundurulması tavsiye olunur. Bu bitkilerden tavsiyen aynı tür iki tane yatağınızın baş ucunun yaklaşık birer metre uzaklıklarında sağda ve solda durmaları, kokuyu direkt almanız ile rahat bir uyku sürmenizi sağlayabilirler. Ancak bitkilerin çok büyük olmaması ve odadaki oksijeni tüketmemesi önemlidir. Bitkiler ışıksız ortamda oksijenli solunum yapacakları için gece vakitleri oda oksijenini sizle beraber emerler bu yüzden çok büyük olmamaları gerekmektedir.

Bu Çaylar Uykusuzluğa Birebir!
Papatya, şerbetçiotu, sarı kantaron, kediotu gibi bitki çayları uykusuzluğa karşı etkili çaylar arasında yer almaktadır. Uyumadan yarım saat-bir saat kadar önce tüketilerek rahat bir uyku için bedeninize katkı sağlamış olursunuz. Ancak bu çayları karıştırmamalı tek bir türünü tüketmelisiniz. Ayrıca uyku ilacı ile beraber de kullanmamalısınız.

Süt ve Yoğurt Tüketin
Herkes tarafından bilinir ancak yanlış kullanılması uyku giderme yerine daha çok uykusuzluğa sebebiyet verebilir. Süt veya yoğurt uykusuzluğa karşı etkilidir ancak hazımsızlığa sebep vermemeleri için, uykudan bir buçuk saat kadar önce yoğurt için bir kaseyi geçmeyecek şekilde, süt için de bir bardağı geçmeyecek şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.

Odanızı Havalandırın & Yastığınızı Değiştirin
Yetersiz oksijen ya da uyunacak yerin fazla sıcak- soğuk olması gibi nedenlere bağlı olarak uykusuzluk çekilebilinir. Uyumadan yarım saat kadar önce odanızdaki pencereleri açıp havalanmasını sağlayın, yastığınızı kabartın. Yaz ayları gibi sıcak dönemlerdeyseniz, vantilatör yardımı ile yarım saat kadar uyku öncesi oda serinletebilinir. Bazı durumlar yastık yüksekliği, esnekliği de uykuya doğrudan etki edebilmektedir. Rahatsız hissediyorsanız ortopedik yastık almanızı öneririz.

Zihninizi Boşaltın
Günlük hayatın stresi, karşılaşılan sorunlar, iş-aile çevresi gibi pek çok faktör gece uykuya dalıcakken kafanıza takılıp, uykusuzluğa neden olabilmektedir. Uykudan 5-10 dakika kadar önce sakinleştirici müzik sesleri, doğa sesleri, su sesleri gibi sesleri dinleyip zihninizi boşaltabilirsiniz. Sonrasında kafanızda tüm düşünceleri bir kenara koyup yastığa başınızı koymanızı öneririz.

Neler Uykusuzluğa Neden Olur?
Uykusuzluğun günlük hayatta pek çok nedeni vardır. Yukarıda sıraladığımız yöntemleri denediniz ve hiçbiri işe yaramıyorsa, uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu gibi hastalıklar ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bunların dışında stres, gün içinde uyumak, fazla kafein tüketimi, sigara, alkol, bazı ilaçlar, yorgunluk, hastalıklar gibi faktörler uykusuzluğa neden olabilmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.