Ter Kokusuna İyi Gelen Doğal Yöntemler

Ter kokusu ile mücadele etmede koltuk altı spreyleri gibi kimyasallar kullanmaktan kaçınıyor ve ter kokusunu doğal yollardan engelleme yöntemlerini arıyorsanız doğru adrestesiniz. Deodorantların içerisinde bulunan alüminyum gibi metaller gözenekleri kapatarak ter çıkışını engellemektedir. Bu sayede ter kokusunu önlemektedir. Ancak bu yöntem ile metaller lenf bezlerine giderek ileriki dönemlerde kanser gibi ciddi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir hem de atmosfere ciddi oranda zararı dokunmaktadır. Bu yüzden, modern insanlar ter kokusuyla mücadelede doğal yöntemleri tercih etmektedir.

Neden Terleriz?
Ter kokusu ile doğal mücadelede neden terlediğimizi bilerek başlamak etkili olacaktır. Sebebi bilirseniz, sebepleri ortadan kaldırıp terlemeyi azaltabilirsiniz. Kahve, alkol, aşırı sıcak ortamlar, hava aldırmayan dar ve sıkı kıyafetler, mantar ve bakteriler, aşırı stres, heyevan korku gibi sebepler terleme yaparak, ter kokusuna neden olabilmektedir.

Ter Kokusu İçin Sirke
Sirke bakterileri öldürme özelliği ile bakteri üremesine bağlı oluşan ter kokusuna karşı etkilidir. Banyo yaptıktan sonra bir çay bardağı yarısı kadar elma sirkesi bir pamuğa dökülerek koltuk altı, apış arası, ayaklar gibi kötü ter kokusu yayan bölgelere masaj yaparak sürülür. 5-10 dakika kadar bekletilir ve bol su ile durulanır. Eğer tahriş olma durumu söz konusuysa uygulamayı bırakmalısınız.

Karbonat Ter Kokusuna Karşı Etkili
Karbonat da sirke gibi ter kokusuna karşı etkilidir. Karbonat özellikle mısır nişastası ile beraber kullanıldığında ter kokularına karşı bakterileri öldürmesinden ötürü, iyi gelmektedir. Mısır nişastası aynı miktarda karbonat ile karıştırılır. Karışıma hamur kıvamı vermek ve yapışkanlık sağlamak için çok az su ilave edilip kötü ter kokusu içeren bölgelere sürülür. 5-10 dakika kadar bekletilip, bol su ile durulanır.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirerek Ter Kokusunun Önüne Geçin

  • Kabak çekirdeği, ıspanak, badem, avokado, muz, bitter çikolata, yulaf ezmesi gibi besinler ile magnezyum-çinko ihtiyacınızı karşılamanız mümkün.
  • Limon, karpuz, kavun gibi su oranı yüksek yiyecekler tüketmeniz vücudunuzu serin tutarak terlemenin önüne geçebilmektedir.
  • Baharatlı yiyecekler, soğan, sarımsak, bol tuz içeriği ile turşu gibi besinler de aksine terleme oranını yükselterek ter kokusunu arttırabilmektedir.
  • Ispanak, pazı, lahana gibi klorofil yönünden zengin yiyecekler ter kokusu ile mücadelede işinize yarayacaktır. 
  • Her türlü sıcak içecek, vücudun terleme oranını yükselteceği için ter kokusuna sebebiyet verebilmektedir.

Bal ile Ter Kokusuna Doğal Kür Yapın
Banyodan hemen sonra bir tutam balı koltuk altı gibi ter kokusunun yoğun olduğu bölgelere sürün. 15 dakika kadar bekletin ve bol su ile durulayın. Yoğun içeriği ile hem bu bölgede oluşan bakterileri öldürecek hem de hoş kokusu ile sizi iyi hissettirecektir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.