Sineklerden Korunmak İçin Doğal Yöntemler

Yaz aylarında tam bir işkenceye dönüşen sivrisinek ısırıkları oldukça rahatsız edicidir. Açık havada yemek yerken, geceleri uyurken veya terasınızda keyif yaparken sivrisinek vızıltılarıyla uğraşmak keyfinize limon sıkılmış hissi verir. Ayrıca bu sinek ısırıkları birçok hastalığı da taşıyıcı ve bulaştırıcı niteliktedir. Deri üzerinde kabartı, kaşıntı ve kızarıklığa neden olan bu canlıların binlerce türü vardır. Sivrisinek, ölüme neden olabilecek hastalıkları taşıyan en yaygın canlılardır. Zira son zamanlarda zika virüsünün ülkemizde de görülmesi acil olarak sivrisineklerle mücadele edilmesi alarmını vermiştir. Aedes cinsinden olan ve zika virüsünü yayan bu sivrisinekler hamile bayanların kusurlu çocuklar doğurması, düşüklerin yaşanması ve yetişkinlerde ölüme sebep olması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından korunma önlemleri için çalışmalara başlanmıştır.

Etkili ve doğal yöntemlerle sinek kovucu yapın!
Sivrisineklerden korunmak için marketlerden aldığımız ilaçlar içinde güçlü kimyasallar barındırır. Prize takarak sinek kovucu olarak kullandığımız, odanın içini ilaçlayarak sprey şeklinde kullandığımız, vücut üzerine sinek kovucu olarak sürdüğümüz tüm ilaçlar oldukça zararlı etkilere sahiptir. Bu ilaçlar yerine doğal sinek kovucunuzu kendiniz yapabilirsiniz. İşte size birkaç önerimiz.

Sarımsak Yöntemi: Bir litre kadar suyun içine yirmi diş sarımsak ekleyin ve bir yemek kaşığı bebek şampuanı ilave edin. Uyumadan önce veya dışarıya çıkınca açıkta bulunan kısımlarınıza sürün. Sivrisinekler size yaklaşamayacaktır.

Okaliptüs Yöntemi: Yine bir litre suyun içine iki yüz gram okaliptus yaprağından atarak çok kısık ateşte karışımı kaynamaya bırakın. Evinizin köşelerine bu karışımı serpin, sivrisinekler bu yöntem sayesinde evinize giremeyecektir.

Papatya Yöntemi: Bol bol su ile birkaç tane papatyayı yıkayın. Papatyaları görünen kısımlarınıza iyice sürün. Etkisi çabuk kaybolacağı iki bu işlemi iki üç saatte bir tekrarlamanız gerekecek.

Lavanta Yağı: Normal kreminizle yüz miligram kadar lavanta yağını karıştırıp vücudunuza uygulayın. Sivrisineklerin yaklaşmadığını göreceksiniz.

Kekik Yağı: Kekik yağı ile sinekleri uzak tutabilirsiniz. Kekik yağını ve okaliptüs yağlarını aynı ölçülerde olacak şekilde karıştırın. Üzerine fesleğen bitkisinden birkaç tutam ekleyin. Hepsini birlikte vücudunuzun açık kısımlarına iyice yedirin. Hem güzel kokulu hem de etkili olan bu yöntemi mutlaka denemelisiniz.
Sineklerden korunmak, bebekleri sineklerden korunmak, sineklerden doğal nasıl korunur?, sivri sinekler

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.