Öksürüğe İyi Gelen Doğal Yöntemler

Özellikle kış ağlarında soğuk içecek tüketimi, boğazda ağrı, göğsün üşütülmesi, boğmaca veya astım gibi hastalıklar nedeni ile kendini gösteren öksürük gittikçe büyüyerek önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Aslında öksürük solunum yollarının temizlenmesi için doğal bir mekanizmadır. Bu yolla havada biriken kirler, dış çevrede bulunan yabancı cisimler, birikmiş halde bulunan mukus salgıları vücudumuzdan atılarak uzaklaştırılır.

Solunum yollarında biriken en küçük tahriş edici unsur beyne sinyal olarak gider, uyarılan öksürük merkezi hemen göğüs kaslarına etki eder ve refleksif olarak öksürük meydana gelir. Öksürük iki şekilde görülür. Birinci türü kuru öksürük ikinci türü ise enfeksiyona bağlı ortaya çıkan balgamlı öksürüktür.

Öksürük Nasıl Tedavi Edilmelidir?
Öksürük, altında yatan nedenlere bağlı olarak bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Fakat kuru öksürük şikayetiniz varsa doğal yöntemler ile öksürüğünüzü azaltabilir boğazınızda meydana gelen kuruluğa alternatif çözümler uygulayabilirsiniz.

Zencefil ve bal karışımı ile öksürüğü kesebilirsiniz
Zencefil ve bak kuru öksürüğe karşı oldukça etkilidir. İki tatlı kaşığı bala bir çay kaşığı zencefil tozu ilave edilip iyice karıştırılıp yenilir. Akşamları yatmadan yarım saat kadar önce tüketilmesi ile beraber gece şiddetlenen kuru öksürüğe karşı oldukça etkili olabilmektedir.

Karabiber çayını deneyin
Karabiber, vücutta dolaşımı sağlama ve balgamı çabuk atma konusunda bize yardımcı olur. Eğer bal ile birlikte alınırsa öksürüğü azaltmada oldukça etkilidir. Bir yemek kaşığı balın içine yarım çay kaşığı kadar karabiberi ekleyin, iyice karıştırın. Üzerine bir fincan kadar kaynar su ekleyin. Biraz demlenmeye bırakıp ardından süzün. Sabah ve akşam, günde iki kez bu karışımı uygulayarak öksürük şikayetlerinizi azaltabilmeniz mümkün.

Kekik ve bal karışımı ideal bir yöntemdir
Özellikle üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonların doğal tedavisine yardımcı olmak için kekik kullanılır. Kekik öksürük düşmanı ve mikrop öldürücü olarak bilinir. Kekik çayınızı bir kaşık bal ile tükettiğiniz takdirde boğazda yumuşama, öksürükte belirgin iyileşmenin gerçekleşmesi beklenir.

Badem ve portakal suyu iyi gelecektir
Aşırı öksürük ve boğaz yanması halinde bademleri rondodan geçirip bir iki kaşık olacak şekilde bir bardak portakal suyu ile karıştırıp için. Öksürük geçirmede badem ve portakal suyu karışımı etkili yöntemler arasındadır.

Limon, tuz ve karabiber karışımı ile nefesinizi açın
Birkaç parçaya böldüğünüz limonun bir dilimini alın, üzerine karabiber biraz da tuz serpin, böylece hem C vitamini bağışıklığınızı güçlendirmiş olacak hem de nefes alış-verişlerinizde ferahlama hissedeceksiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.