Kabızlığa İyi Gelen Doğal Yöntemler

Bayan ve erkek fark etmeksizin kabızlık kimi zaman oldukça can sıkıcı olabiliyor. Vücudunuzun dışkılmama yapamaması bazı rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor. Karında ağrı, hazımsızlık ve batma hissi, karında sıkışma ve rahatlayamama gibi durumlar genel anlamda kabızlığa işaret olabiliyor. Peki doktora gidemediğimiz durumlarda kabızlığı nasıl atlatabiliriz, işte size birkaç doğal yöntem:

Kabızlığa hangi yiyecekler iyi gelir?
Sağlıksız olan atıştırmalık besinler kabızlığı artırıcı etkide bulunur. Bu tarz beslenmek yerine yanınıza alacağınız bir elmayı, lif içeren bir besini ya da kuru meyveleri tüketerek
tüm sindirim problemlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca sabah kahvaltılarından önce keçiboynuzu yemek, mideniz boşken bir küçük kaşık zeytinyağı içmek yine sindirim sisteminin
olumsuz etkilerini pozitife dönüştürmeye yardımcı olabilir. Aktarlardan temin edeceğiniz ayçiçeği suyunun da vücut terapisi için iyileştirici etkileri bulunmaktadır.
Ayçiçeğini kökü ile birlikte kaynatıp ılık şekilde suyunu içmenizin karnınızda oluşan batma hissine iyi geleceği söylenmektedir. Yine taze incir tüketimi, doğal bitki tohumlarının tüketimi
özellikle keten tohumunu, çemen otunu tüketmek kabızlık şikayetinde başvurulan etkili yöntemlerdendir. 

Sinameki Bitkisi Kabızlığa Birebir
Bağırsak hareketlerini hızlandırıcı özelliği ile sinameki bitkisinin yapraklarından bir tutam alınarak hazırlanan çay kabızlığa karşı son derece etkilidir. Bir tutam sinameki kurumuş yaprakları, kaynatılmış bir bardak su içerisine konulur ve karıştırılır. Çay kıvamına geldiğinde süzerek tüketebilirsiniz. Kabızlık üzerinde çok etkili olduğu bilinmektedir.

Kayısı Kurusu Son Derece Etkilidir
Kayısı kurusu da kabızlığa iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Bağırsak sorunları çekiyor, tuvalete çıkmakta zorlanıyorsanız, bir kase yoğurda 5-6 adet ince dilimlenmiş kayısıyı (kuru yaş farketmez) ilave edip karıştırıp tüketmeniz kabızlık şikayetinizin rahatlamasına katkı sağlayabilmektedir.

Eğer kabızlık sık sık tekrarlıyor ve altında yatan başka bir hastalık nedeni yoksa belki de günlük rutinlerinizi değiştirmeniz gerekmektedir.

Günlük Hayatta Su Tüketimine Özen Gösterin
Günlük yaşantımızda su tüketimi hissettiğimiz su ihtiyacından fazla olmalıdır. Sadece susadığımız zaman değil gün içinde bol bol su tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Su tüketimi vücut dengesi için en doğal yöntemi sağlamakla birlikte en etkili yöntemdir. Susuz kalan vücutta bağırsaklar kuruyarak tıkanabilir, tıkanan bağırsak dışkılama için kendini zorlar bu da kabızlığın kabusa dönüşmesini beraberinde getirir.

Spor Yaparak Rahatlayın
işteyken veya evdeyken yeterince hareket ettiğinizi düşünebilirsiniz fakat bu hareketlilik sizi sadece yorar ve vücudunuz için düzenleyici değildir. Haftanın yalnızca birkaç gününü kendinize ayırarak daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. Bu tarz ektiviteler için yeterince zaman bulamıyorsanız; akşamları yürüyüş yapabilir, tepmpolu şekilde merdiven çıkabilirsiniz. Tüm bu basit hareketler sizin vücut ve sindirim sisteminizin düzenini sağlayacaktır.

Beslenme Düzeni
Beslenme alışkanlıklarınızı sağlıklı yiyecekler ve sıvı gıdalardan yana olacak şekilde düzenleyin. İçinde bol sıvı barındıran yiyecekler bağırsakların temizliği için önem arz eder. Eğer katı gıdalar tüketmek zorunda kalıyorsanız yemek öncesinde çorba, meyve suyu, su gibi gıdaları almanız sindirim sisteminiz için faydalı olacaktır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.