İshale İyi Gelen Doğal Yöntemler

Acil bir yere yetişmeniz gerekiyor ancak o sabah ishal olduğunuzu fark ettiniz, hemen hızlı bir şekilde sizi tutacak doğal yöntemler arıyorsanız doğru adrestesiniz. İşte size ishale iyi gelen birkaç doğal yöntem. Ancak belirtelim üç günden uzun süren ishallerde mutlaka doktora gidip kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Karanfil ile İshali Durdurmak Mümkün
1 fincan kadar ılık suya yaklaşık 10 adet kadar kurulmuş kaanfili kırın 10 dakika kadar ılık su içerisinde duran bu karanfili karıştırın ve bu suyu için. Günde iki defa içildiğinde ishale karşı etkili olduğu İbrahim Saraçoğlu tarafından söylenmektedir.

Türk Kahvesi ve İshal Tedavisi
Türk kahvesi ishali kesmede birebir doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Bir tatlı kaşığı kadar Türk kahvesini yutun. Eğer çok acı geliyor yutamıyorsanız, bir iki damla limon sıkabilirsiniz. Ciddi bir ishal sorununuz yoksa bu yöntem ishali hemen durdurabilmektedir. Bu şekilde Türk kahvesini tüketmekte zorlanıyorsanız, bir fincan kahve yapıp da içebilirsiniz.

Bu iki yöntemin dışında aşağıdaki yöntemler de ishale karşı etkilidir.

  • Tutucu bir besin olan pirinç, ishali kesmede etkilidir. Bir tabak kadar az yağlı pilav yiyerek ishali geçirebilirsiniz. 
  • Kızılcık'da ishale karşı son derece etkildir. Kabızlık yapan özelliği sayesinde, ishal hastalığında tüketilmesi ishalin kesimesine katkı sağlar. 
  • Böğürtleni sade tüketmenin de ishale iyi geldiği söylenmektedir. 
  • Bir tutam adaçayını, bir bardak kaynamış su içerisine atıp, çay kıvamına gelene kadar bekletip tüketmek de ishale karşı son derece etkilidir. 
  • Bir tutam gül yaprağı bir bardak kaynar su içerisine konulup, 5 dakika kadar bekletilip(yaprağın rengi suya geçene kadar.) tüketilirse, ishale karşı iyi gelmektedir.
  • Muz ve elma püreleri de ishale karşı son derece etkilidir. Püre haline getirilmiş elmayı doğrudan tüketebilirsiniz ya da muzu ister püre şeklinde isterseniz de bütün olarak tüketebilirsiniz. İkisi de ishale iyi gelecektir.
İshal Neden Olur?
İshal, bakteriyel, parazitsel gibi bulaşıcı etkenlere bağlı olarak gelişebileceği gibi bir gıda alerjisi, bazı ilaçların yan etkisi, viral enfeksiyonlar, mide üşütmesi gibi sebeplere bağlı olarak gelişir. Yukarıdaki yöntemler basit ishaller içindir. İshalin altında yatan, bakteri, parazit gibi faktörler varsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Özellikle, ishal üç günden uzun sürüyor ve etkisi azalmadan devam ediyorsa, mide bulantısı ishale eşlik ediyorsa, ishal sırasında dışkıda kan, koyuluk görülüyorsa, ishale ateş, halsizlik gibi belirtiler de etki ediyorsa vakit kaybedilmeden doktora gidilmelidir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.