Güneş Yanıklarına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Yaz sezonu açıldığında deniz, havuz, tatil derken vücudumuz güneş ışınlarına fazlaca maruz kalır. Özellikle bronz tene sahip olmak için güneşlenmek yanıkların oluşmasını kaçınılmaz kılar. Güneş yanıkları, tatilinizin en güzel anlarında kabusa dönüşmesin, doğal olarak güneş yanıklarına iyi gelen yöntemleri deneyerek bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Hepimiz bütün kış yaz tatilinin hayalini kurarız. Yazın ise biraz daha bronzlaşmak uğruna kendinizi güneş ve denizin kollarına bırakırız. Tabi bu durumda kaçınılmaz güneş yanıkları can sıkıcı olabilmektedir.

Güneş Yanıkları Nasıl Geçer?
Öncelikle yanık bölgenizi kesinlikle kaşımayın ve sert cisimlerle temas ettirmeyin. Yanığın şiddetine göre su toplanmış olan bölgeler olabilir, bu bölgelere müdahalede bulunmayın ve yanığın zamanla geçeceğini unutmayın. Güneş yanığınız çok şiddetli ise hemen bir doktora gitmelisiniz, yaz aylarında güneş yanıkları ciddi sorunlar doğurabilir. Fakat yanık şiddetiniz az ise ve yanıklarınızda hafif acılar hissediyorsanız bahsedeceğimiz yöntemler ile kendinize alternatif iyileştiriciler uygulayabilirsiniz.

İşte Güneş Yanıklarını Geçiren Doğal Yöntemler

Zeytinyağı: Yanık bölgelerinize zeytinyağı sürerek acı hissinizi azaltabilirsiniz. Zeytinyağı ile cilt gerilmesi engellenerek cildin yumuşaması sağlanır.

Salatalık: Cildin tedavisinde ana besin kaynağı olarak bilinen salatalık güneş yanıkları için birebirdir. Kabuklarıyla beraber rendelenen salatalığın suyu çıkarılır ve salatalık suyu yanık olan bölgeye sürülür. Böylece acı hissi azalarak cildin ferahlaması sağlanır.

Siyah Çay: Hayatımızda çayın önemi yadsınmaz derecededir. Yanıkların oluştuğu bölgeye poşetle birlikte çayı koyarsanız ağrı ve acı hissinin azaldığını göreceksiniz

Yoğurt: Yanıkların bulunduğu bölgelere gün içinde belirli aralıklarla yoğurt sürmeniz acı hissini azaltarak cildinizin serinlemesine yardımcı olacaktır.

Patates: 4 salatalık ile 1 patatesi rondodan geçirin. Yarım çay bardağı maden suyunu, bir yemek yağışı zeytinyağını ve bir çay kaşığı kadar da elma sirkesini karışıma ekleyin. Oluşan karışımın suyunu süzün ve yanıklarına uygulayın. Dilerseniz spreyli bir şişeye koyarak daha kolay sürebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi: Güneş yanığı oluşan ciltte, deri gerginleşir ve sertleşir. Cildin daha az acı hissetmesi için derinizi yumuşatmanız gerekir. Bunun için; bir çay bardağı yulaf ezmesi ve iki çay bardağı suyu birlikte kaynatın. İyice soğuduktan sonra acıyan bölgelerinize masaj yoluyla bu karışımı uygulayın. Beş dakika kadar beklettikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.