Erken Kalkamaya Yarayan Doğal Yöntemler

Erken kalkmak çoğu kişi için önemli bir problemdir. Gece uyuyamama ve sabah erken kalkamama sorunu aslında bizimle alakalı olup bu soruna kendi yöntemlerimizle çare bulabiliriz. Uykumuzu iyi aldığımız zaman gün boyu verimli şekilde çalışırız ve günün en aktif saatlerini en dinamik şekilde geçiririz. Öncelikle uyku saatlerinizi belli bir düzene sokun. Aynı saatlerde ve erken saatlerde uyumaya özen gösterin. Özellikle işe gidiyorsanız ve geceleri bir türlü uyuyamıyorsanız üstelik her gün aynı saatte kalkmaya mecbursanız size bahsedeceğimiz bazı yöntemleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

İstikrarlı Davranın ve kendinize Güvenin
İlk olarak kendinizi uyku düzeni için zorlamalısınız. Ben bunu yaparım, demedikçe uyku saatleriniz uzar gider. Hergün erken kalkmayı denemek de uyku düzeniniz için iyi bir başlangıç sayılmayacaktır. Çünkü vücudumuz direkt olarak erken kalkmaya uyum sağlayamaz, vücumuzun da alışması gereken durumlar vardır. Bunun yerine her gece bir önceki geceden biraz daha erken uyumayı deneyin. Böylece gün geçtikçe daha erken uyuyacak ve sağlıklı bir uyku düzenine kavuşacaksınız.

Kendinizi Öldüllendirdiğinize İnanın
Sabahları geç kalkmak tüm gününüzün daha kısa sona ermesi anlamına gelir. Erken kalkan insan gün içinde daha fazla şey yaparak kendine birkaç saat fazladan bir zaman hediye etmiş olur. Diyelim sabahları onda kalkıyorsunuz fakat siz yedide kalkmak istiyorsunuz, bunun için kendinizi kendiniz tarafından ödüllendirilmiş hissettirmelisiniz. Sabahları onda kalkan biri olarak yedie kalkmak istemek hemen mümkün olmayacaktır. Böyle olsa da zamanla buna alışacak ve erken kalkmanın size çok şey kazandırdığını göreceksiniz. Sabhları herkes uyurken siz güne güzel bir kahvaltı ile başlayın ardından spor yaparak rahatlayın. Böylece diğer insanlar uyanmadan siz çoktan güne zinde bir şekilde başlamış olacaksınız.

Kendinize Neden Uyuyamadığınızı Sorun?
Eğer yukarıda belirttiğimiz benzeri durumları deneyip yine de uyku problemi yaşıyorsanız sizin uyku sorununuz başka çözümler gerektirebilir. Husursuz bacak sendromu, kullanılan ilaçlar ya da henüz bilmediğiniz sağlık problemlerinizin olması da uykusuzluğu beraberinde getirebilir. Bu nedenle tüm uyku şikayetleriniz için doktorunuza başvurarak size en uygun tedavi yöntemleri ile uykusuzluk sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.