Diş Tartarını Geçiren Doğal Yöntemler

Diş problemleri, diş yapısı ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkar. Dişin ağrıması, dişte plak ve tartar oluşumu, sıcak ve soğuk içeceklerin tüketilmesiyle dişte sızlama gibi rahatsızlık veren problemlerin çözümü için danışmanız gereken ilk kişi diş hekiminiz olmalıdır. Diş doktorunuzun uygulamayı tercih ettiği tedavi yöntemleri ile ağız sağlığınıza kavuşursunuz. Fakat doktora gitme fırsatımızın olmadığı bazı durumlarda kendimiz için belirlediğimiz doğal yöntemlerden faydalanabiliriz.

Diş tartarları ağız sağlığını olumsuz etkilemekle birlikte diş aralarında giderek büyüme seyreden bir sorundur. Eğer diş tartarlarına tedavi uygulanmazsa dişinizi bile kaybedebilirsiniz.

Bitkisel yöntemlerle diş tartarımı nasıl temizlerim?
Diş tartarını en iyi ceviz kabuğu uygulaması ile temizleyebilirsiniz. Birçok kişinin başvurduğu bu yöntem rahatsızlık hissi veren tartarların küçülmesini sağlayabilme ihtimalindedir. Gerekli olan malzemeler yalnızca bir kase dolusu ceviz kabuğu ve biraz su. Küçük bir kaba eklediğiniz suyun üzerine ceviz kabuklarını dökün. 10-15 dakika kadar kaynatın ve ceviz suyunu ılımaya bırakın. Bir ay boyunca düzenli olarak her gün normal diş fırçanızın dışında yeni aldığınız diş fırçasını ceviz suyuna batırarak dişlerinizi fırçalayın. Bu şekilde diş tartarlarınıza doğal bakım uygulamış olacaksınız. Diş tartarına iyi diğer bitkisel yöntemler arasında çilek ve domates püresi, susam ezmesi uygulaması ve karbonatlı su uygulaması yer alıyor.

Çilek-Domates Uygulaması
Bir adet küçük domates ve bir adet çileği ezerek diş fırçanızın üzerine sürün. Bu şekilde dişlerinizi fırçalayın.

Susam Yöntemini Kullanarak Diş Tartarına Çözüm
Bir küçük kaşık dolusu susamı dişlerinizle çiğneyerek püre haline getirin. Püre şeklindeki susamları temiz olan diş fırçası ile dişlerinizin üzerine hafif bastırarak tüm dişlerinizde gezdirin.

Karbonatlı Yöntem
Yarım bardak su içine bir yemek kaşığı dolusu karbonat ekleyin. Üzerine bir iki damla limon sıkın ve karışımı günde bir kez olacak şekilde bir hafta boyunca diş fırçası ile uygulayın. Karbonatlı suyun dilinize değmemesine özen gösterin.

Eğer diş tartarlarınız yeni oluşmaya başladıysa bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçerek onlardan kurtulabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:
1) İlk olarak şekerli ve diş üzerine fazlaca yapışan gıdaları tüketmeyi azaltın.
2) Kahve, çay tüketiminde ölçülü davranın, mümkünse sigarayı bırakın.
3) Asitli içecek tüketimin azaltın ve gazlı içecek tüketiminden sonra mutlaka ağzınızı su ile çalkalayın.
4) Diş ipi kullanmaya özen gösterin ve dişinizi fırçalarken arka kısımları da fırçalamayı unutmayın.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.