Diş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler

Diş ağrıları aniden gelir ve dayanılmaz şekilde sizi hayata küstürebilir. Ani beliren ağrılarda diş hekimine gitmeniz mümkün değilse alternatif çözümleri kendiniz için üretmeniz gerekecektir.

Günlük diş bakımını önemseyin
Gündelik olarak diş bakımı yapmanız çok önemlidir. Yemek artıkları bakterileri kendine çeker. Bakteriler de sinirlere etki ederek diş sızlamasını meydana getirir. Bu yüzden dişler gün içinde en az iki kez fırçalanmalıdır. Ayrıca yemeklerden sonra kürdan kullanılmalı ve her gece yatmadan önce diş ipi ile diş temizliği yapılmalıdır. Diş ve diş etlerinizin zarar görmemesi için hafif uygulamalar ile artıkları temizleyin.

Uyurken yüksek yastık tercih edin
Gece uyurken diş ağrısına daha fazla maruz kalırız. Uzun süren ağrının nedeni yatar pozisyonun, kan basıncını baş kısma doğru itmesidir. Bunun sonucunda çene bölgesine kadar zonklama şeklinde ağrı hissedilir. Yüksek yastık kullanarak diş bölgesinin ağrısını hafifletebilirsiniz.

Buz uygulaması ile ağrıyı hafifletin
Buz genelde ağrı ve yaralanmalarda kullanılan ağrı azaltıcı etkiye sahip bir yöntemdir. Diş ağrısı için de yanağınıza buz uygulayabilirsiniz. Havlu ya da beze sarılmış şekilde buz parçasını hafif masajlar yaparak yanak kısmınızda dişinizin ağrıdığı bölgede gezdirerek ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Sarımsak püresi uygulayın
Sarımsak vücutta oluşan iltihapların bir numaralı düşmanıdır. Diş ağrısına da en acil çözüm olarak kullanılır. Bir diş sarımsağı ezerek püre şeklinde ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Bir süre sonra ağrınız hafifleyecektir.

Salatalık ile ağrıyı hafifletin
Oda sıcaklığında beklemiş taze salatalığı ezerek tuzlayın dişinizin üzerinde ağrınız hafifleyene kadar bekletin ardından ağzınızı ılık su ile çalkalayın.

Karbonat kullanımı
Bir çay bardağı ılık suya iki çay kaşığı karbonat ekleyerek gargara yapın. Farklı bir karbonat kullanımı ise; pamuğun ıslatılıp karbonata batırılması ve ağrıyan dişe uygulanmasıdır. Diş ağrısı, sağlığı etkileyen bir durum olmakla birlikte mutlaka hekim yardımı ile tedavi edilmelidir.

Diş neden ağrır?
Birçok nedene bağlı olarak diş ağrısı çekilebilir. Diş çürümesinde, yirmilik dişlerin çıkması sırasında, diş etinde meydana gelen iltihaba bağlı olarak ya da diş aralarındaki boşluklar nedeniyle diş ağrıları meydana gelir. Diş ağrıları yemek yenildikten sonra şiddetini artırır. Bunun nedeni dişin aralarında yemek artıklarının kalarak zamanla asit üretmesi ve sızıya neden olmasıdır. Bu yüzden ne yerseniz yiyin yemekten sonra dişlerinizin temizliğine özen gösterin. Diş ağrılarınız şiddetlenerek devam ediyorsa, vakit kaybetmeden doktorunuza görünmelisiniz fakat doktora gidemiyorsanız size önereceğimiz yöntemleri deneyerek diş ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.