Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Baş ağrıları çoğu insan için hayat kalitesini düşüren sağlık problemleri arasında yer alır. Ağrıyan başla birlikte tüm gününüz bir kabusa dönüşür.

Sık Karşılaşılan Baş Ağrılarında Görülen Sorunlar
Sık sık karşılaşılan baş ağrıları, yoğun strese, kan şekerinin düşmesine, uykusuzluk nedenlerine bağlı olarak şiddeti farklılaştırabilir. Sürekli kullanılan ağrı kesiciler de bir süre sonra metabolizmaya ciddi zararlar verebilir.

Baş Ağrılarını Neler Tetikler?
Bir ortamdan başka ortama geçildiğinde değişen hava, kokulu deterjanlar, yüksek ses ve ışık yayan ortamlar da baş ağrılarını tetikleyici niteliktedir. Bunların dışında yorgunluk, uykunun tam alınamaması, yüksek sesli ortamlarda uzun süre kalmak, stres gibi durumlar da baş ağrılarını tetikleyebilir. Sürekli baş ağrısı çekmek tam anlamıyla bir ızdıraptır. Ağrı ataklarını azaltmak için günlük rutininizi en sağlıklı şekilde planlamalısınız. Aynı saatte uyuyup uyanmaya, günlük işlerinizde fazla yorulmamaya özen gösterin.

Ağrıyan Bölgelere Masaj Yapın Bol Su Tüketin
Sürekli çekilen baş ağrılarında yapılan bir yanlış ağrıyı hafifletmek için sürekli ilaç almaktır. Devamlı içilen ilaçlar hem baş ağrınızı tetikleyebilir hem de böbrek hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle ilaç kullanmak yerine sinirlerinizin geçtiği, ağrıya sebep olan bölgelere birer dakikalık masajlar uygulayabilirsiniz. Kaşlarınızın başladığı uç kısımlar, iki kaşınızın tam orta kısmı, elmacık kemikleriniz ve ensenizden baş kısmına kadar olan iki taraflı bölge ağrıya sebep olan atakların odak noktasını oluşturur. Buralara bastırarak yaptığınız masajlar baş ağrısının şiddetlenmesini engelleyecektir. Ayrıca bol su tüketimi özellikle yaz aylarında oldukça önemlidir. Vücut dengesinin sağlanması ve baş ağrılarının en aza inmesi su tüketimi ile birlikte gerçekleşir.

Baş Ağrısı İçin Elma Sirkesi ve Limon Suyu
Şiddetli baş ağrısı çekiyorsunuz ve doktora gitme imkanınız o an için yok mu, o zaman elma sirkesi yöntemi ile ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Gerekenler: İki yemek kaşığı dolusu elma sirkesi ve ılık su. İçebileceğiniz bir bardak kadar ılık suya bir kaşık elma sirkesi ilave edin. Sirkeli suyu bu şekilde için. Günlük olarak da tüketebileceğiniz bu karışım vücudunuzun su dengesini düzenleyecek ve baş ağrılarının hafiflemesini sağlayacaktır. Aynı şekilde bir bardak ılık suya yarım limonu sıkarak baş ağrılarınızın hafiflemesi için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Limon suyu karışımını gün içinde iki kez tükebilirsiniz.

Buz Torbası ile Ağrıyı Hafifletin
Özellikle migren hastalarının tercih ettiği boz torbası yönteminde; buz bir beze ya da torba içine konularak ağrıyan bölge üzerinde gezdirilir. Alın bölgesi ve baş kısmına soğuk alarak sıkışan bölgede ağrının hafiflemesi beklenir. Bu yöntem uygulanırken, ayaklar da ılık suda bekletilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca baş ağrısı için, aşağıdaki masaj şekillerinden yardım alabilir, bu noktalara masaj uygulayarak migren tipi baş ağrınızı hafifletebilirsiniz.
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.