Ayak Mantarına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Ayak mantarları çoğu kişide görülen ve bulaşıcı olan bir rahatsızlıktır. Belirtiler arasında parmak aralarında kaşıntılar meydana gelmesi ve pürüzlü deri parçalarının oluşması yer alır. Ayak mantarı çok hızlı bir şekilde ürer, tüm gün kapalı kalan ayaklarda nem ve ısı fazla olduğundan mantar miktarı da artar. Artan ayak mantarı miktarı kişiden kişiye çok çabuk bulaşır. Bu nedenle ayakkabı, çorap, yazlık sandalet vs. tüm eşyalarımız kendimize özel olmalıdır.

Ayak mantarı neden oluşur?

  • Ayakların çok terlemesi ve kapalı kalması, 
  • Uzunu saatler boyunca ayağımızı sıkan ayakkabılar giymek, 
  • Kalabalık spor salonlarının ve havuzların kullanılması, 
  • Islak zeminlere basmak ve duştan sonra ayakların iyi kurulanmaması, 
  • Herkes için uygulanan pedikür setleriyle pedikür yaptırılması gibi nedenler ayak mantarının oluşması ve bulaşması için uygun ortamı hazırlar.

Ayak mantarını önlemek için:

  • Ayaklarınız her akşam yıkayın, 
  • Çoraplarınızı mutlaka her gün değiştirmeye özen gösterin, 
  • Çoraplarınızı ter emici olan pamuklu kumaşlardan seçin, 
  • Ortak kullanılan alanlarda ayaklarınızın zeminle temas etmemesi için kendi terliğinizi giyin,
  • Kendi eşyalarınızı başkasının kullanmasına izin vermeyin ve ayaklarınızı daima kuru şekilde tutun, gerekirse fön makinesi ile ayaklarınızı iyice kurulayın.
Ayak mantarı tedavisine yardımcı doğal yöntemler
Elma Sirkesi: İçeriği ile elma sirkesinin bakteri öldürücü özelliği vardır. Ayaklarınızı su dolu bir kabın içine alın ve bir çay bardağına yakın elma sirkesini üzerine dökün. Bu şekilde bir saat bekleyerek ayağınızı bol su yardımıyla durulayın.

Gargara ile Sirke: Ağız gargarası bakterileri öldürdüğü için mikrobiyal özellikler taşır. Beyaz sirkeyle birlikte ağız gargarasını aynı ölçülerde karıştırın. Pamuk yardımıyla karışımı parmak aralarınıza yavaşça sürün yirmi dakika kadar bekleyip mantarlı bölgeyi iyice durulayın. Haftada 2 kez uygularsanız daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Karbonat: Her evde bulanan bir malzeme olan karbonat ayak mantarları için etkili özellikler içerir. Cildin beslenmesine ve yumuşamasına yardımcı olan bir miktar karbonatı yarım fincan su ile karıştırın. Pamuk ile pürüzlü kısımlara uygulayın düzenli olarak bu işlemi tekrarlarsanız ayak mantarlarınızda meydana gelen değişikliği göreceksiniz.

E-Vitamini Yağı: Ciltteki yaraların onarılma sürecinde kullanılan e-vitamini yağını mantarlı bölge üzerine dairesel şekillerle uygulayın. Bu işlemi her gün yaparak yeni mantar oluşumunu önleyebilir ve döküntülerin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.