Ağız Kokusuna İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Çoğu zaman kendi ağız kokumuzun farkında olmayız ve ağız kokusu özellikle toplum içinde yaşandığında çekilmez hale gelir.Bu durumda ağız kokusu nedenleri araştırılmalı ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanarak sağlıklı bir nefese sahip olabilisiniz.

Ağız Kokusu Nedenleri
Dişinizde çürük veya diş eti probleminiz varsa, Burun yerine ağızdan nefes alıp veriyorsanız, Midenizden kaynaklı sağlık problemi yaşıyorsanız, Kullanılan ilaçlardan kaynaklı yan etkiler, Diş ve ağız problemlemleriz varsa, Bademciklerin iltihaplanması ya da ağız içi enfeksiyonlarınız varsa, Böbrek ya da diğer iç hastalıklar gibi sorunlarınız mevcutsa bu ve bunun gibi nedenler ağız kokusunun belirgin olarak yaşanmasına neden olur.

Ağız Kokusuna Doğal Çözümler

Konuşurken etrafınıza daha ferah ve güzel bir koku yayılsın istemez misiniz? İşte size ağız kokusunu geçirecek bazı doğal yöntemler. Öncelikle ağız içini her zaman temiz tutmalısınız. Sürekli yediğimiz yiyecekler ağız içinin sıcak ve nemli olmasını sağlar. Böylece daha fazla bakteri ağız içine yerleşir ve kötü kokunun yayılması kaçınılmaz olur.

  • Sirke ve bal karışımı ile yapacağınız doğal yöntem sayesinde bir süreliğine ağız kokunuzu bastırabilirsiniz. Sirke-bal karışımını bir süre çiğneyin ve tükürün, her gün uygulayabilirsiniz.
  • Kahve çekirdeğini çiğneyerek ağız kokusu için etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Birkaç tane kahve çekirdeğini ağzınızda iyice çiğneyin çekirdekler en kçük haline gelince ağzınızdan çıkarın. Mükemmel kahve kokulu bir nefese sahip olmak size iyi hissetirecektir.
  • Ardıç tohumu çiğnemek da ağız kokusunu geçirmek için kullanılan bir yöntemdir. Ağzınızda çiğnediğiniz ardıç tohumu ferah nefese kavuşmak ve ağız hijyeninin sağlanması için önemli bir bitkidir.
  • Özellikle sarımsak içeren yiyeceklerin ardından karanfil çiğnemek ağız içinin temizlenmesi ve kötü kokunun giderilmesi için etkili olacaktır.
  • Ada çayı ile gargara yapmak ağız içinde meydana gelen enfeksiyonları geçirir ve daha sağlıklı bir ağız yapısı için size yardımcı olur.
  • Defne yaprağıyla birlikte pırasayı ezip dişlerinize sürerseniz ağız kokunuzun geçtiğini göreceksiniz.
  • Yemeklere mümkün olduğunca tarçın koymaya çalışın eğer koyamıyorsanız tarçınlı yiyecekler ya da içecekler tüketmeye özen gösterin. Çünkü tarçın, bakterilerle savaşarak ağız içini temizler.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.