Vites Kutusu Parçaları ve Manuel Şanzıman Çalışma Prensibi Nasıldır?


Motordan alınan dönme gücünü diferansiyele ve şafta ileten yapıya şanzıman denir. İşlevi ise aracın hareketini sağlamak için gerekli tork kuvvetini iletmektir. Motordan almış olduğu dönme kuvveti etkisini doğrudan tekerleklere iletmez. Aynı zamanda vitesin geriye takılması sırasında aracın geriye gitmesini, araç hareket etmediği zamanlarda da motorun çalışır halde kalmasını, hızın sabit tutulmasını ve yüksek hızlara çıkıldığı zamanlarda bile yakıt bakımından tasarruf sağlamayı amaçlar. Ayrıca motor her çalıştırıldığında meydana gelebilecek sürtünmelerin önüne şanzıman sayesinde geçilir.

Manuel Şanzıman
Burada vites kolu kullanıcı tarafından hareket ettirilir. Bu tarz kullanımlarda debriyaj aksamı çok fazla kullanılır. Çünkü vites değiştirmek için motordan gelen güç iletimini kesmek amacı ile debriyaja basılması gereklidir.
Manuel Şanzıman Parçaları

Debriyaj Pedalı
Üzerine baskı uygulandığında kavrama mekanizması ile bağlantıyı kesen bir mekanik parçadır. Genellik olarak hidrolik olarak kontrolü sağlanıyor olsa da nadiren de olsa kablo bağlantıları da bulunmaktadır.

Kavrama
Kavrama diski, diyafram yayı, debriyaj rulmanı, basınç plakası ve cıvata gibi malzemelerden oluşmaktadır. Bu parçalar motordan gelen tork kuvvetini şanzımana aktarır.

Volan
4 zamanlı motorlardaki görevi patlama esnasında oluşan yüksek tork kuvvetini yayarak güvenli bir sürüş sağlar.

Debriyaj Çatalı
Debriyaj çatalı bilezikleri, vites koluna bağlı halde bulunur ve şaft üzeirnde hareket ettirmek amacıyla kullanılır. Vites arası geçişlerde hareket eder.

Bilezik
Vites değişim sırasında dişliler arasında kayma işlemi yaparak onlarla birleşir. Bilezik dişliye bağlandığında motor torku  çıkış miline aktarılmış olur.

Senkromeç
Bilezik ve dişli arasında bulunan senkromeç, dişlilerin bilezikler ile birleşmesini sağlar. Bu sayede yüksek hız farklarında bile kontrollü geçiş sağlanır.

Ara Mil
Motordan aldığı gücün aktarıldığı milin dişliler vasıtası ile hareket mekanizmasına iletilmesidir.

Çıkış Mili
Belirlenen vitese takıldığında aktarılan hareket aynı zamanda bu mile iletilerek hız ve tork sağlanmış olur.

Dişli
Dişli boyutu gelen tork kuvveti ile hız çıkışını belirlemektedir.

Mekanizma
Kısaca motordan alınan gücü tekerleklere ileten sistemdir. Kavrama yolu olarak bahsettiğimiz kısım ile baskı balata yolu sayesinde alınan hareket kuvvetinin diferansiyele ve şafta aktaran şanzıman bu sayede aracın hareket etmesini sağlamaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.