Sık Adet Görme, Geç Adet Görme, Seyrek Adet Görme Nedenleri

21 gün ile 35 gün arasında değişen periyotlarla rahim duvarını saran, tabaka dediğimiz yapının vücuttan dışarı kan yolu ile atılmasına adet ya da regl kanaması denir. Bu kanamlar her kadında farklı şekillerde görülür. Sık sık gelen adet kanaması, adetin gecikmesi ya da çok seyrek olarak kanamaların meydana gelmesi gibi durumlara sıklıkla rastlanır. Tabi ki bu durumların birçok nedeni vardır, adet düzensizliğiniz varsa en iyi tedaviyi size doktorunuz önerecektir.

  • Oligomenore: Normal adet döneminden daha az adet görülmesidir. 
  • Polimenore: Normalden daha fazla adetin görülmesidir. 
  • Menoraji: Adetlerin normal düzeninde olması fakat kanın daha fazla gelmesidir. 
  • Metroraji: Adet dönemi aralarının eşitsiz ya da düzensiz olmasıdır.


Adet Gecikmeleri
Yetişkin kadınlar, özellikle cinsel yaşamında aktifse ve bilinen etkin korunmalardan uzak ise adet gecikmesinin ilk ihtimali gebelik olarak düşünülebilir. Diğer bir neden ise rahimde yumurtlamanın gecikmesi buna bağlı olarak dökülmenin de geç olmasıdır. Eğer her ay düzenli adet görüyorsanız ve birden bire adet gecikmesi yaşıyorsanız bunun nedeninde günlük hayatın getirdiği stres, hamilelikten korunmak için yaptırılan iğneler, mevsimsel değişimler gibi faktörler yer alabilir.


Adetin Sık Görülmesi
Sık olarak adet gören bayanlarda temel neden hormonların dengesizliği olarak gösterilebilir. Hormonal değişimler adetin sıklaşmasına ya da ara ara kanamaların meydana gelmesine neden olabilir. Adet sıklığınız uzun süre dengesizlik gösteriyorsa bu durumda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Adetin Seyrek Görülmesi
Bayanlarda adet kanamaları yaşa bağlı olarak azalan bir eğilime sahiptir. İlerleyen yaş ile birlikte adet kanamalarında da azalma meydana gelir. Kullanılan gebelik önleyici haplar, sorunlu hamileliklerde kürtaj işleminden sonra rahim içinde oluşan değişiklik adetin azalma sebepleri arasında gösterilebilir.

Adetin Normalden Fazla Gerçekleşmesi
Adet dönemlerinizde normalden fazla adet gördüğünüzden şikayetçiyseniz muhtemel olarak yumurtlama gerçekleşmeden kanamalarınız meydana gelmiştir. Bu da siz farkında olmadan düşük yapmış olabileceğiniz anlamına gelebilir ve siz de onu adet kanaması şeklinde yorumlamış olabilirsiniz. Diğer adet fazlalığının sebepleri arasında; korunma yöntemlerini içeren spiral, gebelik önleyici ayda bir ya da üç ayda bir uygulanan iğneler gibi yöntemler olabilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.