Saçta Oluşan Kepeğe iyi gelen doğal yöntemler

Kepeklenme sorunu oldukça can sıkıcı ve rahatsız bir durumdur. Özellikle toplum içinde saç deri kalıntılarının hoş görünmemesi birçok insanı bu konuda doğal çözümler aramaya itmiştir. Öncelik olarak beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeli ve kendinizi stresten uzak tutacak şekilde bir kepek tedavisine başlayabilirsiniz. Ardından doğal yöntemler uygulayarak saç derinizi güçlendirebilir, kepek probleminizi azaltabilirsiniz.

1) Limon Suyunu Deneyin
Limon suyunun faydası yalnızca kepeği azaltmak değil saç derisinin güçlenmesi, saçların parlaklık kazanması için de tavsiye edilen doğal bir yöntemdir. Saçlarınızı şampuan ile yıkadıktan sonra temiz ve nemli haldeki saçlarınıza limon suyunu masaj yaparak uygulayın. 20-30 dakika bekletin ardından tekrar şampuan ile durulayın. İyice durulamaya özen gösterin, limon suyunun renk açıcı özelliği bulunmaktadır, güneşe çıktığınızda saç diplerinizin rengi değişebilir. Limon suyu uygulaması sayesinde saç dipleriniz fazla yağdan arınacak, kepek oluşumunuz azalacaktır.

2) Aloe Vera Jelini Deneyin
Banyodan önce saçlarınıza on dakika boyunca aloe vera jelini uygulayın, ardından saçlarınızı durulayın. Aloe vera jeli saçları güçlendirerek saç derisine yumuşaklık verir. Bu uygulamayı dilediğiniz gibi( her gün, iki günde bir, haftada bir) uygulayabilirsiniz. Her saç tipi ve vücut yapısı farklıdır, bu yüzden kepek probleminizde ilk olarak doktorunuza başvurun.

3) Doğal Yağlar ile Kepeklerden Arının
Doğal yağlar saç ve saç derisi bakımı için oldukça önemlidir. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı bunlardan bazılarıdır. Yağları saçınıza duştan önce uygulamalı otuz dakika kadar başınıza havlu sararak bekletmelisiniz. Ardından saçlarınızı tarayarak yağın her saç teline ulaşmasını sağlayın. Yumuşayan saçları hafif sıcak su ve şampuan ile durulayın.

4) Mayonez ile Saç Bakımı Olur mu Demeyin?
Kepeklenme sorununuz için bir de mayonez kullanmayı deneyin. Yanlış duymadınız; mayonezin içinde bulunan sirke saçlara parlaklık verirken yine mayonezde yer alan yumurta saçların yumuşaması için doğal bir yöntem sunuyor. Islak saçlarınızı havlu ile kurulayıp nemli hale getirin. Daha sonra saç diplerine mayonezi uygulayın ve yarım saat kadar saçınızda bekletin. Şampuan ile durulayabilirsiniz.

5) Pancar Suyunu Deneyin
Köklerini ayırmadan kaynattığınız pancar suyunu her gece saçınıza uygulayın. Kepeğiniz azalana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.(Beyaz pancar ile daha etkili sonuçlar alınabilir).

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.