Saç dökülmesine iyi gelen doğal yöntemler

Bayanların ve erkeklerin ortak rüyası; kalın, gür görünen parlak saçlara sahip olmak ne yazık ki günümüzde birçok nedenden dolayı zorlaşıyor. Seyrekleşen ve incelen saçların yeniden sağlığına kavuşabilmesi için dökülme nedenleri araştırılmalı ve en doğal yöntemlerle saç bakımı uygulanmalıdır.

Bitkisel yöntemlerle saç dökülmesine ‘dur’ deyin!

  • Hindistan Cevizi Sütü: Hindistan cevizinin faydaları saymakla bitmez. Hindistan cevizinin sütü ise zengin besleyici özelliği ile bilinir. Saçlara sürülen Hindistan cevizi sütü dokuları besleyerek saç diplerini güçlendirir. 
  • Aloe Vera Suyu: Saç dipleriniz kuru ve derinizde enfekte yapılar varsa Aloe Vera’nın doğal suyunu saçlarına doğrudan uygulayarak dökülen saçlarınız için tedavi uygulayabilirsiniz. Uygulanışı: Aloe Vera suyunu ya da öz jelini saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. İki saate yakın bekletin ve ılık su yardımı ile durulayın.
  • Hindistan cevizi, badem hardal yağları karışımı: Hindistan cevizi, badem, hardal ve zeytin gibi bitkilerin yağları ile başınızın tüm bölgesine masaj uygulayarak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz, bu da dökülmeye karşı saçlarınızda koruyucu direnç oluşturacaktır. 
  • Soğan veya sarımsak: Soğan ve sarımsağın vücut hastalıklarına karşı iyileştirici özellik gösterdiğini biliyoruz. Aynı zamanda bu besinler saçın gürleşmesine ve hızlı uzamasına da yardımcı olur. Soğanı ince ince keserek suyunu çıkartın. Ardından kafa derinizin tüm bölgelerine ulaşacak şekilde masaj yaparak uygulayın. Son olarak durulayın. Hafta 2-3 kez bu işlemi uygularsanız istediğiniz gür saçlara sahip olabilirsiniz. Dilerseniz soğan ve balı karıştırarak saç maskesi elde edebilirsiniz. Sarımsağı birkaç parçaya böldükten sonra Hindistan cevizi yağı ile kaynatın ve bu karşımı saçlarınıza masaj yaparak yedirin. En iyi sonuçlar için düzenli uygulamalar yapmalısınız. 
  • Ebegümeci çiçeği: Yaşa bağlı olarak saçlarınız beyazlıyorsa ebegümeci çiçeği ile saçlarınıza canlılık verebilirsiniz. Bu çiçek canlandırıcı, besleyici ve kepek önleyici özelliği ile bilinir.

Saçlar neden dökülür?

Beslenmenizde bozukluk varsa, zihniniz aşırı gergin ve siz de stresliyseniz, yan etkisi olan ilaçlar kullanıyorsanız, yaşlanmaya başladıysanız ya da hormonlarınızda dengesizlik yaşıyorsanız, saçlarınızı çok sıkı şekilde bağlıyor ya da düzleştiricinizi yanlış kullanıyorsanız, mantar gibi enfeksiyonlar ile karşı karşıyaysanız, saç dökülmesi nedenlerini artırıyorsunuz demektir.

Saç dökülmesinin ardında genetik hasalıklar, hasta tedavi yöntemlerinde uygulanan cihazların etkisi gibi nedenler olabilir. O yüzden her zaman ilk önce doktorunuza başvurun, doktor tavsiyesi halinde diğer çözümleri uygulamaya başlayın. Sağlıklı Günler Dileriz.

Saçımın dökülmeye başladığını nasıl anlarım?

Saçlarımız sağlığı hakkında bizi zaman zaman uyarır. Baş kısmının belli bölgelerinde artan saç incelmesi, vücut üzerinde bulunan kılların dökülmesi, saçınızda aniden beliren boşluklar, kellik derecesinde kafa derinizin görünmeye başlanması, mevsim geçişi değilse banyodan sonra saç dökülmenizde aşırılaşma gibi belirtiler saç dökülmesinin başladığı anlamına gelebilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.