Motorun Su Eksiltme Sebepleri Nelerdir?


Hemen hemen herkesin elinin altında bir araç bulunmaktadır.  Araç bulundurmanın sorumluluğu dahilinde sadece kullanmak değil olası durumlar içerisinde bakım ve onarım gibi başlıca bilgilerin de sahip olunması gerekmektedir. Herhangi bir yolculukta başlıca başımıza problem açabilecek sorunlardan bir tanesi de radyatördeki su kaybıdır.

Bilindiği üzere radyatör motorun hararetini azaltması yönünde büyük bir etkiye sahiptir. Radyatörde oluşabilecek bir sızıntı gibi faktörlerde motor sağlığı ciddi anlamda tehlikeye girebilir. Aracınızın göstergelerinde ‘’ motor soğutma suyu ‘’ yani ECU ikaz lambası varsa bu lamba sayesinde de belirli problemi kolaylıkla fark edebilirsiniz. Bunun yanı sıra motorunuz normale göre daha çabuk hararet yapıyorsa bu konuda önlem almanızın vakti gelmiş demektir.

Radyatörde gelebilecek problemlerin %80’lik bir kısmını bireyin kendisi tespit edebilir ve yahut bu soruna çözüm bulabilir. Bu bakımdan herkesin başlıca bilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Eğer ki problem dış kaynaklı ise bu durum kolaylıkla tespit edilebilir ve de fazla zarara yol açmadan çözülebilir. Ancak içten kaynaklı bir problem ise biraz daha ciddi bir hal alabilir.
Su eksilme kaynağını bulmak için çeşitli yollar bulunmaktadır. Kişilere ya da yöntemlere göre değişir.  Burada su kaçağının nerede oluşabileceği hakkında fikir vermeye çalışacağız.

Kalorifer Peteği Kaçakları
Bu petek aracınızda HVAC içerisinde bulunacağından su kaçağını kolaylıkla görebilmeniz mümkün olmayacaktır. Ancak buradan kaynaklanıyorsa, bu durumu camların buharlaşmasından ya da torpido altından gelecek olan su sızıntısından fark edebilirsiniz.

Hortum Kaçakları
Hortumların zamanla aşınması, korozyona uğraması gibi durumlarda çatlama yaparak suyun dışarıya sızıntı yapmasına sebep olabilir. Bunu diğer faktörler dışında aracın hızlı ısınmasından çıkartabilirsiniz. Ancak hortumları kendiniz sıkıştırarak kaçak olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Manifold Contası Kaçakları
Yağ ve soğutma suyunun motor bloğuna sızıntısını engelleyen bu contaların zaman içerisinde korozyona uğraması sebebi ile sızıntılara neden olabilir. Alternatif olarak bu konuda da problemler yaşayabilirsiniz.

Silindir Kapak Contası
Oluşabilecek iç sızıntıların büyük bir çoğunluğu buradan kaynaklıdır. Herhangi bir sebepten ötürü bu noktadan kaçak yaptığını düşünüyorsanız, basınç testi uygulayarak çözüm arayabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.