Kasa Tipine Göre Otomobiller Nelerdir?


Günlük hayatımızda sürekli olarak kullandığımız araçlardan olan arabaları çoğu zaman görünümü için çoğu zamanda kullanacağımız alana göre seçimlerimizi yaparız. Arabalar kasa tiplerine göre çeşitli isimler almakta ve dizaynları değişmektedir. Dizaynın ayrıca arabalarda yüksek hızlara çıkılmasında avantaj sağlamasında da avantajı sağlamaktadır. Günümüzde en çok hatchback, sedan ve station wagon kullanılmaktadır.

Station wagon; özellikle geniş aileler için günümüzde çok ilgi görmektedir. Geniş bagaj hacimlerine sahiptirler. Diğer bir ismi ile arkası geniş araba olarak geçmektedir.

Sedan araba olarak tabir edilen araçlar arka cam bitmesinin hemen peşi sırasına bagajın başladığı araçlardır. Bu tarz arabalar genellikle makam aracı olarak resmi ve özel kuruluşlar ve aileler daha çok tercih edilmektedir. Bu araçlar dört kapılı şeklindedir. Kasa uzunluğuna bağlı olarak bagaj hacimleri değişmektedir.

Hatchback; sedan araçlara göre daha küçük bagaj hacimlerine sahip olan kısa kasa uzunluğuna sahip  araçlardır. Kısa olması nedeniyle kolay park edilebilmesi nedeniyle günlük şehir yaşantısında çok tercih edilmektedir.

Gençlerin daha çok tercih ettiği araba kasa tiplerinde biride cabrio araçlardır. Bu araçların çoğunda arabaların üstü açılabilir ve üstü kapalı versiyonları bulunmaktadır.

Arazilerde ve çiftliklerde en çok kullanışlı olarak kullanılan kasa tiplerinden biri olan pick up kasaların arkalarının açık olması ve yük yükleyebilme kapasitesinin fazla olabilmesi için uygun araç kasalarındandır. Bu sayede bu tip kasalarda zorlu ve engebeli arazilerde rahat kullanılmaktadır.
Hem sportif hem de güçlü motor çekim gücü bakımdan kullanılan araç kasalarından olan SUV kasa tipini şehir içinde ve arazilerde kullanılmasına olanak sağlamaktadır.  Bu özelliği sayesinde her kesime hitap edebilmektedir.

Yük taşımacılığında kullanılan araçlardan olan van kasa tipi halk içinde minivan yada panelvan olarak da geçmektedir.

Roadster tipinde araçların ön kısmı yani kaput kısmı uzun arka kısmı kısa olan sportif görünümlü araçlardır.

Coupe ve cabrio şeklinin birleşmiş verisyonu olan araçlara CC adı verilmektedir. Bu araçlar araba tavanı geriye doğru açılarak katlanır. Tavanları tente ve ya hart top şeklinde olabilmektedir. Tavan açılması manuel yada elektronik  şekilde olmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.