Kan Zehirlenmesi (Sepsis) Hakkında Genel Bilgiler


Kan Zehirlenmesi (Sepsis) Nedir?
 Bir kişinin vücudunun ortaya çıkan enfeksiyonlara karşı vermiş olduğu tepkinin sonrasında kendi organlarına ve dokularına zarar vermesi durumuna kan zehirlenmesi adı verilmektedir. Bu duruma bir taraftan dirençli mikroorganizmaların olması gerektiği oranda gelişmemesine diğer bir taraftan da oluşabilecek sorunlara karşı vücudun gerekli şekilde savunma göstermemesine sebep olan antibiyotik kullanımı sebep olabilmektedir. Kan zehirlenmesi pek çok kişi tarafından ciddiye alınmasa da aslında çok ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Bu hastalığın teşhisi oldukça zordur. Bundan dolayı da kişilerin bu konuda dikkatli olması ve belirtiler ortaya çıktığı zaman hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmesi gerekmektedir.


Kan Zehirlenmesi Sebepleri
 Pek çok farklı enfeksiyon sepsise (kan zehirlenmesine) neden olmaktadır. Zatürre, bronşit gibi akciğer enfeksiyonları, idrar yolları enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, derinin üzerinde bulunan yaranın mikrop kapması ya da apsenin patlaması sonrasında iltihabın kana karışması ile birlikte sepsis ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte insanların bilinçsizce antibiyotik kullanımı sonrasında da bu hastalık kendini gösterebilir. Kullanılan ilaçların sonrasında bakteriler artık bağışıklık kazanmaya başlıyor. Ayrıca kanser, AIDS ve HIV bağışıklık sistemini ciddi anlamda etkileyen hastalıkların sonrasında vücut kendini savunamaz hale gelebilir ve bunun sonucunda da kişilerde sepsis ortaya çıkabilir.

Kan Zehirlenmesi Belirtileri
 Bu hastalık ağırlıklı olarak çocuklarda görülmektedir. Gerekli önlemlerin alınmaması sonrasında ise dünya üzerinde pek çok kişi bu hastalıktan ötürü yaşamını yitirmektedir. Hipertansiyon ve hipotermi(vücut sıcaklığının 35 derecenin de altına düşmesi durumu), kan zehirlenmesinin meydana gelmesi sonrasında ortaya çıkan en önemli belirtiler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kişilerin mental durumlarında meydana gelen değişiklikler, aşırı bir şekilde üşüme ve titremenin oluşması, vücutta ortaya çıkan lezyonlar ve bir süre sonrasında katlanılmaz hale gelen baş ağrılar ve yüksek ateş; sepsis hastalığında görülen belirtiler arasında yer alır. Bazı durumlarda belirtiler sinsi seyredebilir ve bu belirtiler başka hastalıklarda da görülebilir.


Kan Zehirlenmesi Hangi Hastalıklara Yol Açar?
 Kişilerde kan zehirlenmesi meydana geldiği zaman bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Yüksek tansiyon ve aşırı kanama bu hastalıklar arasında yer alır. Lökopeni, trombositopeni, organ yetmezliği, konjestif yetmezlik, sarılık, anüri, asidoz, oligüri ve siyanoz da yine sepsis oluşumu sonrasında kişilerde görülebilecek hastalıklardır. Bundan dolayı sepsis tanısının konulması sonrasında kişilerin ortaya çıkabilecek hastalıklara karşı dikkatli olması ve doktor tarafından söylenecek her detaya önem vermesi gerekmektedir.

Kan Zehirlenmesi Tanısı
 Sepsis belirtileri aynı zamanda diğer hastalıkların belirtileri ile de benzerlik gösterdiğinden, tanı koymak kolay olmuyor. Vücutta enfeksiyon varlığının belirlenmesi için kan testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer ki idrar yollarında ortaya çıkan enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, idrar tahlili yapılacaktır. Balgam ve yara kültürü de yine sepsis tanısı için ihtiyaç duyulan testler yapılır. Vücut içerisindeki enfeksiyonların tam olarak teşhis edilmesi adına röntgenlerden de faydalanılabilinir. Yumurtalık ve safra kesesi enfeksiyonları tarzındaki vücut içi enfeksiyonlarında ise ultrasondan yararlanılabiliyor. Böylece kısa bir süre içerisinde hastalığın kesin tanısı koyulmuş oluyor. Tanı için en uygun yönteme doktor karar verir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.