Kan Uyuşmazlığında Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Anne karnında gelişim göstermeye başlayan bir bebek annenin yüzde elli ve babanın yüzde elli olmak üzere genetik yapısını üzerine alır. Bu orandan dolayı bebekte oluşan kan hücreleri annenin kan hücreleri ile aynı olmayabilir. Farklılaşan kan hücreleri antijen olarak işlevselleşir bu da vücudun bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine, bebekte kalıcı hastalıkların belirginleşmesine yol açar.

Bağışıklık sistemi güçsüz olan yeni doğanlarda görülen en belirgin hastalık sarılıktır. Eğer anne RH(-) ya da sıfır kan gurubuna sahip, babanın genetik yapısından dolayı da bebek RH(+) A, RH(+) B gibi kan gruplarına sahip ise bu durum ağır atlatılan sarılık hastalığına neden olabilir. RH faktörünün önemli olduğu gebelik dönemlerinde anne ve bebeğin takibi çok iyi yapılmalıdır. Takibi yapılmayan hamileliklerde bebeğin sakat kalması, vücudunun bazı işlevlerini yerine getirememesi gibi ihtimaller de vardır. RH uyuşmazlığından doğan sorunlar anne karnındaki bebeğin yüksek oranda kansızlığına, kalp yetmezliği gibi riskli hastalıklara ve bebeğin vücudunun bazı bölgelerinde su birikmelerine yol açabilir. Fakat bu risklere rağmen anne ile bebek arasındaki kan uyuşmazlığını kontrol altına alabilmek için gebeliğin 28. Haftasında doktor tarafından anneye bir iğne yapılarak bebeğin korunması mümkün hale gelebilir. RH uyumsuzluğu belirgin olan gebeliklerde tek amaç doğacak olan bebeğe karşı anne kanının antikor üretmesinin önüne geçmektir. Bu doğrultuda anne kanında normal şartlarda bulunmaması gereken antiRH dediğimiz antiD’ler yer alır. AntiRH’ların araştırılması için yapılan bu testin bir diğer adı ‘İndirekt Cooms’dur. Kan uyuşmazlığı riskinde 24 ve 28. Gebelik haftanızda hekiminiz kontrolünde İndirekt Cooms testini yaptırabilirsiniz. Bu test kan değerlerinizin ölçülmesi, değerlendirilmesi ve bebeğin doğuma kadar korunması için oldukça önemlidir.


Bebek sahibi olacak çiftlerimiz kendilerinde kan uyuşmazlığı şüphesi barındırıyorsa hamilelik döneminde düzenli takip ve gereken müdahalelerle sağlıklı bebeklerini kucaklarına almaları mümkündür. Tabi bu doktorunuzun takip ve kontrolü altında olmalıdır. Doktorunuza danışmadan tıbbi hiçbir ilaç ve tedavi yöntemini bebeğiniz ile kendiniz için uygulamayın. Anne ve baba adaylarımıza; sağlıklı hamilelik dönemi geçirmelerini dileriz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.