Kalp Büyümesi Hakkında Genel Bilgiler

Kalp Büyümesi Nedir?
 Koroner arterin hasara uğraması sonrasında kalp boşluklarının büyümesine kalp büyümesi denilmektedir. Bütün kalp büyümeleri çok ciddi hastalıkların ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Pek çok kalp büyümesinde bu durumun altında başka hastalıklar yatar. Böylesi durumlarda bazı hastalarda ciddi sorunlar ortaya çıkarken bazılarında ise durum tahmin edilenden çok daha hafiftir. Kalp büyümesinin tedavisi bulunmaktadır. Ancak bu tedavinin geç başlaması demek yalnızca kalbin fazla büyümesini engeller ancak kesinlikle hastalığı ortadan kaldırmaz.

Kalp Büyümesi Belirtileri
Bazı hastalarda kalp büyümesi sorunu ortaya çıktığı zaman hiçbir belirti ortaya çıkmaz. Ancak bazılarında baş dönmesi, düzensiz nabız atışı, nefes darlığı, akciğerde, kollarda ve bacaklarda tuz ile sıvı toplanması sonrasında ortaya çıkan ödemler, göğüs ağrısı, öksürük ortaya çıkabilmektedir. Göğüs ağrısı çoğu zaman 20 dakikadan fazla sürer ve ilaç kullanılsa dahi ağrıda herhangi bir azalma meydana gelmez. Belirtiler sinsi seyredebilir ve başka hastalıklarda da bu belirtiler görülebilir.

Kalp Büyümesi Kimlerde Görülür?
 Kalıtsal olarak ortaya çıkan kalp büyümesinde kişinin ailesinde ya da akrabalarında bu sorun bulunuyorsa, o kişide de aynı sorun meydana gelebilecektir. Koroner damarların sertleşmesi ya da tıkanması sonrasında kalp olması gerektiği kadar beslenemez. Böylesi durumlarda çok daha fazla çalışır ve kalp büyümesi meydana gelebilir. Ayrıca kalp krizi geçiren kişiler de kalp büyümesi sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. Kansızlık sorunu olan kişilerde de kalp büyümesi görülebilecektir. Kansızlık tedavi edilmediği zaman düzensiz kalp ritmi ortaya çıkar. Düzensiz kalp ritminde ise kalbin oksijeni azalır ve kalp oksijeni tamamlamak adına çok daha fazla çalışır. Bunun sonucunda da kalp büyümesi oluşur. Tiroid hastalıkları olan kişilerde de kalp büyümesi görülmektedir. Vücudunda fazla demir olan kişilerde bu demir miktarı vücudun bazı noktalarında ve kalp kaslarında depolanır. Bunun sonucunda ise kalp çok daha fazla kasılır ve büyüme başlar.

Kalp Büyümesi Sebepleri
 Kalp kapağı hastalığı, yüksek tansiyon, kalp kası hastalığı ve kalp krizi; kalp büyümesine neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Doğuştan ortaya çıkan pek çok kalp rahatsızlıkları kalbe giden kan akımını etkiler. Böyle olunca da kalp çok çalışır ve olması gerekenden de daha büyük bir hale gelir. Kalp ve akciğerleri birbirine bağlayan arterlerde yüksek tansiyon olması durumunda kalp ve akciğer arasında kan taşınması adına çok fazla kan pompalanması gerekecektir. Bunun sonucunda da kalbin sağ kısmında büyüme olabilir. Tiroid bezinin yetersiz çalışması ve olması gerekenden aktif olması durumunda kalp büyümesi ortaya çıkabilir. Anormal bir yapıda bulunan proteinlerin kan dolaşımına katılması sonrasında kalpte birikmesi ve fonksiyonları olumsuz yönde etkilemesi sonrasında ortaya çıkan amiloidoz sonrasında da kalp büyümesi olabilmektedir.

Kalp Büyümesi Tanısı
 Kişi kalbinde herhangi bir sorun olduğunu hissediyorsa ya da belirtiler ortaya çıkmaya başladıysa hiç vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekmektedir. Çoğu zaman kalp büyümesi, başka bir göğüs hastalığı için çekilen röntgen filminde tespit edilir. Kesin tanının yapılması adına ise spesifik testlerin uygulanması gerekmektedir. Bu rahatsızlık ne kadar erken fark edilirse, tedavisi de o denli kolay olacaktır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.