Gebelikte tiroid eksikliği anne adayı ve bebek üzerinde nasıl etki gösterir?

         Tanımı
    Hamile kalan anne adayları ya da hamile olmak isteyen bayanlar doktora gittiklerinde onlardan ilk olarak tiroid kontrolü testinin yaptırılması istenir. Çünkü hamilelik dönemlerinde tiroid önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Eğer hamileyseniz ve tiroid tehdidi ile karşı karşıyaysanız oluşacak sağlık sorunu riskini bebeğin de üstlendiğini unutmayın. Bu durumda ortaya çıkan hipotiroidizm ve hipertiroidizm rahatsızlıkları zaman kaybedilmeden tedavi edilmelidir.

    Günümüzde ne yazık ki doğurganlık oranlarında tiroid bozukluğu çok sık rastlanan bir hastalıktır. Tedavisi zamanında yapılmayan tiroid hastalarında hamilelik sonrasında aşılamayan sağlık sorunları devam etmektedir.

    Vücudumuzun bağışıklık sistemi, genel olarak enfeksiyon ve vücuda girmek isteyen yabancı etkenlere karşı bizi koruyarak hastalıklar karşısında direncimizi artırır. Fakat Graves(tiroid bezinin aşırı çalışması) ismi verilen hastalıkta olduğu gibi bazı hastalıklar bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki göstererek hücrelerin kendi kendini yok etmesine neden olur. Bu da hamile bayanlarda hipertiroidi hastalığının belirmesini beraberinde getirir.

         Tiroit hormonu Yüksekliği Belirtileri

   Hipertiroidi genelde gebeliğin yarısından sonra ikinci yarı gebelik döneminde görülür. Vücut normalin çok üzerinde tiroid hormonu üretmeye başlar böylece hipertiroidi meydana gelir. Eğer;

  • midenizde bulantı, 
  • vücudunuzda yorgunluk ve ısı değişiklikleri, 
  • baş dönmesi ve terleme şikayeti
  • karnınızda ağrı, 
  • görüş açınızda zayıflık, 
  • kan şekerinizde artış ve tiroid bezlerinizde belirgin şekilde büyüme
   gibi semptomlar hissediyorsanız hipertiroidi şüphesini barındırıyor olabilirsiniz. Vakit kaybetmeden hekiminize danışarak kendinizin ve bebeğinizin sağlığını kontrol altına almalısınız.

         Tiroit Hormonu Yüksekliği Anne-Bebek Etkileri

    Tiroid hormonları yüksek alan bir anne adayının çocuk sahibi olamaması gibi bir durum söz konusu değildir fakat buna karşın tiroid hastalığının hamilelik dönemlerinde ciddi etkileri vardır. Olumsuz ve yaygın etkilerine bakacak olursak: ‘Konjeksif Kalp Yetmezliği’ yani kalp bölgesinde kanın göllenerek birikmesi hali, hamileliğin son aylarında kanın basıncını ciddi şekilde yükselmesi, gebeliğin düşükle sonuçlanması ya da doğumun erken gerçekleşmesi gibi önemli etkileri vardır.
 
         Tedavide Nasıl Bir Yol İzlenir?

    Hipertiroidi tedavilerinde genelde anti-tiroid yani hormon üretimini en az seviyeye indiren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçları kullanan anne adaylarında şiddetli karın ağrıları, cilt üzerinde döküntüler, boğazda ağrı ve iştah durumlarında dengesizlik görülebilir. Bu tür ilaçları kullanan annelerin bebeklerini emzirmeleri tavsiye edilmez, ilacın etkileri anne üzerinden bebeğe de geçebilir. En uygun tedaviye doktor karar verir ve doktor önerisi dışında tedavi için bir yol izlenemez.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.