Emzirme (Meme Dokusunun Yapısı)

  Bebekler doğdukları andan itibaren belli bir süre besin almaya ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacın karşılanması memeler yolu ile sağlanır. Hamilelik dönemlerinde süt üretmek için anne adaylarında östrojen hormonu normalden çok daha fazla salgılanır bu da göğüslerin büyük görünmesine ve hassas olmasına yol açar.

  Memelerin yapısında temel olarak ter bezleri yer alır. Memeler, göğüs kısmında ikinci ile yedinci kaburgaların tam ortasına yerleşmiş bir şekildedir. Memelerin dış kısmını cildimiz kaplarken iç kısmında bağ ve yağ dokuları, salgı bezleri yer alır. Arka kısımda yer alan pektoral kas kılıfı ile bu doku arasında yer alan boşluk memelerin hareket edebilen bir organ olmasını sağlar. Her memenin orta kısmında bulunan koyu renge sahip yuvarlak deri bu derinin de tam ortasında göğüs ucu denilen silindir şekline benzer, yeni doğanlar için gerekli sütün salgılandığı esas yapı bulunur. Meme ucuna yakın yerde bulunan salgı bezleri zaman zaman kaygan bir sıvı salgılar, bu sıvı oluşabilecek enfeksiyonu engellemek ve bölgenin bir bebeğe uygun yumaşaklıkta kalmasını sağlamak için salgılanır.

   Her bir memede yaklaşık yirmi adet ve süt üretmeye yarayan lob olarak adlandırılan birimler yer alır. Bu loblar kendi içlerinde de alt birimlere ayrılarak daha ufak ve daha fazla işlem görebilen birimler olarak süt üretimine yardımcı olur. Meme yapısında sütün toplandığı birçok esas hücrenin yer almasıyla beraber üretilen bu sütüm dışarıya taşınma işlemi için de farklı iletim kanalları ve minik kanalcıklar görev alır. Memede üretilmiş olan süt kanalcıklara doğru ilerler buradan daha büyük kanallara geçerek bebeğin beslenmesi için hazır hale gelir. Bebekler emdiği sırada büyük kanlarda bulunan anne sütü basınçla göğüs ucunda bulunan sütün biriktiği alana(sinüs boşlukları) dolar ve meme ucundaki deliklerden çıkarak bebeğin ağız kısmına akar. Böylece bebeğin besin ihtiyacı anne tarafından karşılanmış olur.

   Meme dokusunda sütü üreten birimler ile bu birimlerin birbirine bağlandığı yapılar arasında sağlamlığın sağlandığı bağlar yer alır. Bu sağlamlaştırıcı bağlara ‘Cooper Bağları’ denir. Meme yapısı vücudumuzun çoğu yerinden daha gelişmiş yapıdadır. Çünkü lenf dolaşım sistemleri, kan damarlarımız, koltuk altına taşınan lenf sistemlerine açılır.

 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.