Doğum Sonrası Lohusalıkta Hangi Belirtilerde Doktora Başvurulmalıdır?

Hamilelik ve doğum sonrası lohusalık pek çok anne için normal geçen bir dönemdir. Ancak her ne kadar normal geçse de bazen bazı durumlarda yakınma şikayetleri olabilir. Aşağıda sayılacak belirtilerin herbiri mevcut durumdan kaynaklanma ihtimaline karşı mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli tetkik ve tedavilerin zaman geçmeden uygulanması gerekmektedir.
Aşırı Kanama ve Pıhtı Düşürme
Lohusalığın ilk zamanlarda kanaması oldukça normal karşılanmaktadır. Ancak bu durum kişinin normal adet kanamasından daha fazla olacak şekilde ise muhakkak ki doktora başvurulması gereken bir durumdur.
Karın Ağrısı
Lohusalıkta karın ağrısının en temel nedeni rahim kasılmalarıdır. Çünkü rahmin hamilelik dönemi öncesine geri dönmek için ‘’ gerileme ‘’ veya ‘’toparlanma ‘’ olarak adlandıracağımız kasılma olaylarının tümü anne tarafında ağrı olarak nitelendirilmektedir.
Ateş
En çok rastlanan belirtilerden bir tanesi lohusalık ateşi ya da süt ateşi olarak adlandırılan ve memelerin aşırı dolgun olmasından kaynaklanan bir durumdur. Bunun yanı sıra daha nadir olarak rastlanılan durumlar arasında, cilt altı yara, sezaryen cilt ve doğum kesiği yarasının enfeksiyonu bulunabilir.

Bacaklarda Ağrı, Şişme ve Kızarıklık Durumları
Hamilelik dönemi, aynı zamanda toplardamarlarda pıhtı oluşumuna zemin oluşabilir ve aynı risk lohusallığın ilk dönemlerinde de geçerlidir. DVT olarak ifade edilen ve Derin Ven Trombozu adını taşıyan durumda tıkanıklık oluşan bölgenin gerisinde belirtiler oluşmaya başlar. Bu belirtiler kendisini ağrı, şişme, bölgesel ısı artışı ve kızarıklık olarak gösterir. Bu ismi geçen belirtiler, hastalığın durumuna göre kendisini gösterir. Son derece ciddi ve gerekli önlem alınmayıp ilerlediğinde ise ölümcül sonuçlara varabilmektedir. Çünkü en çok adını duyduğumuz ‘’ Akciğer Damar Tıkanıklığı ‘’ durumuna yol açabilir. Bu yüzden belirtilerden bir ve ya bir kaçını fark ettiğiniz anda acilen doktora başvurmalı ve gerekli tedaviye zaman geçmeden başlamalısınız.
Memelerde Bölgesel Kızarıklık, Isı Artışı ve Aşırı Ağrı

Memelerin birinde diğerine göre daha çok ağrı olması durumunda meme absesi olabilecek problemlerden bir tanesidir. Ayrıca emzirme esnasında dolgunluğun vermiş olduğu ağrının yanında enfeksiyon riski de oldukça düşündürücüdür.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.