Doğum sonrası lohusalıkta günlük bakım ve öneriler

   Doğumun ardından başlayan lohusalık döneminde anne adaylarının hijyenik ve kendi sağlıkları açısından dikkatli davranmaları gerekir. Neredeyse her adımda ellerin yıkanması hijyenin ilk kuralıdır. Özellikle sezaryen doğum sonrası atılan dikişler idrarınızı yaparken acı hissi verebilecektir, idrarınızı kesinlikle tutmayın ve bu işlemin ardından dikişli bölgenizin temizliği için ilaçlı su kullanın. Yumuşak tuvalet kağıtları ile ön bölgeden arka kısma doğru dikkatlice pansuman yapmalısınız. Sizi rahatsız etmeyecek pamuklu iç çamaşırlarını ve yumuşak, kokusu olmayan, renksiz pedleri tercih edin. Dikiş atılan doğumlarda genital bölgede şişlik, batma, akıntı gibi rahatsızlıklar olabilecektir. Pedinizi birkaç saat aralıklarla sürekli değiştirmeye özen gösterin, yaralı bölgenizi temiz tutun. En geç iki hafta içinde dikişleriniz kendiliğinden düşecektir. Fakat akıntınızda azalma olmuyorsa, vücudunuzda ateş yükselmesi ve farklı belirtiler hissediyorsanız hemen bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olmalısınız. Sezeryan olan doğumlarda dikişli bölgeye gerekli pansumanlar yapılmalı, eğer normalden fazla kızarıklık, acı ve şişlik oluyorsa doktorunuza başvurunuz.

Doğum sonrası banyo, boşaltım ve beslenme nasıl olmalıdır?

   Eğer normal doğum gerçekleştirdiyseniz her gün ılık su ile ayakta duş yapmanızın sakıncası yoktur(doktor önerisi ile). Aksine dikişli bölgenizin temizliğini sağlayacak ve ılık su sayesinde kendinizi daha dinç hissedeceksiniz. Doğumunuz sezeryan ise doğumdan sonra dikişli bölgeye şeffaf bant yapıştırılarak taburcu edilirsiniz. O gün evinizde duşa girebilir duştan sonra bantı atabilirsiniz(doktor önerdiyse). Ne şekilde doğum yapmış olursanız olun ütülenmiş iç çamaşırı giymelisiniz. Bu yaralı bölgenizin mikrop kapmaması için önemli bir detaydır.

   Doğum sonrası annelerin özellikle yaptığı boşaltımdan kaçınma gibi davranışlarda bulunmayın. Dikişlerinizde kasılmalar ve acımalar olacaktır, ne kadar acı hissetmiş olursanız olun idrarınızı asla tutmayın. Dışkılama işleminiz doğum sonrasında hemen olmayabilir. Posalı yiyecekler tüketerek ve bebeğinizi emzirdikten sonra kısa yürüyüşler yaparak bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

   Doğum sonrası anneler yorgunluk ve halsizlik hissederler. Hiçbir öğünü atlamadan her türlü besini tüketmenizde sakınca yoktur. Fakat ağır yiyeceklerden kaçınmalı daha hafif, sağlıklı ve sulu yiyeceklerle beslenmelisiniz. Annenin tükettiği her besin sütü yoluyla bebeğine geçer. Bu yüzden alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarınızı bırakmalı, acılı, baharatlı yiyecekler tüketmemeli ve doktorunuzun kontrolü dışında hiçbir ilaç kullanmamalısınız.
 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.