Doğum sonrası gebelikten korunma seçenekleri

Doğumdan sonra yaşanan bebek sevinci şüphesiz bir anne ve babanın en büyük mutluluğudur. Fakat bu mutluluk maddi olarak da manevi olarak da birçok sorumluluğu beraberinde getirir. Bebeğin ihtiyaçları, annenin eski vücut yapısına kavuşması için gereken zaman, yeniden hamile kalınmaması için tedbirlerin alınması gibi konularda ebeveynlerin bilinçli davranmaları gerekir.

Sezaryen ya da normal doğum fark etmeksizin bir annenin vücudunu toparlaması için gereken minimum süre 1 yıldır. Doğum gerçekleştikten sonra bir yıl boyunca tekrar gebe kalınması önerilmez. Çünkü bebeğin gelişmesi ve doğum aşamasına ulaşması 9 ay 10 gün gibi bir sürede gerçekleşir. Doğan bebeğin yeri anne karnında boş kalacağı için vücut kendini toparlamaya hemen başlayacak bu da sağlıklı olarak bir yılda tamamlanacaktır.

Emziren ve emzirmeyen annelerde gebelikten korunma yolları

Bebeğini emzirmeyen anneler doğumdan üç hafta sonra korunmaya ihtiyaç duyarlar. Emzirmediği için annenin üç hafta sonraki birlikteliğinde gebe kalma ihtimali vardır. Emziren anneler in ise doğumun ardından üç ay sonra hamile kalma ihtimalleri yüksektir. (tabi bu süreler kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için, korunmaya hemen başlanmasında fayda var.) Emziren annenin gebeliğe karşı koruyuculuğu üç aya kadar devam edebilir ve üç aydan sonra azalarak normale döner. Çünkü ovulasyon denilen yumurtlama genelde doğumdan üç ay sonra görülmeye başlanır beşinci ve altıncı aylarda tamamen eski periyodunda devam eder.

Gebelikten sonra nasıl korunmalıyım?

Bir anne gün içinde bebeğini dört ya da beş seferden fazla emziriyorsa, bebeğin ek gıda tüketme oranı yüzde on beşi geçmiyorsa ve lohusalık döneminde adet görmemişse olası gebeliğe karşı koruma oranı yüzde doksanın üzerinde gösterilebilir. Yine doğum sonrası gebelikten korunma yöntemleri olarak; spiral ile kadının korunması yöntemi, prezervatif ile erkeğin korunma yöntemi, çiftlerin kararı ile erkekte ya da kadında tüplerin bağlanması şeklindedir. Emziren kadınlarda cilt altına nüfuz ettirilen gebelik riskini azaltan ilaçların uygulanması, doğum kontrol hapları, vajinal kremler, vajina içi fitilleri, geri çekme yöntemi olarak adlandırılan gebelik riskini azaltmaya yarayan yöntemler ve üç ayda bir yapılan progestin iğneleri ile korunma yöntemleri bu dönemlerde pek tavsiye edilmez. Bu dönemlerde prezervatif gibi korunma yöntemlerini tercih etmekte fayda var. Tabi tüm bu korumalar yüzde yüzlük tam koruma özelliği göstermez.Size tavsiyemiz doğumdan sonra doktorunuza danışıp en uygun korunma yöntemi ile tekrar oluşabilecek gebelik riskini en aza indirmeniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.