Direksiyon Pompası Nedir Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?


Direksiyon Pompası Nedir Ne işe Yarar?
Hidrolik pompanın amacı ihtiyaç duyulan yüksek yağ basıncını sisteme sağlamaktır. Bu pompa hareketini motordan alır. Tip olarak genellikle kanatçıklı bir yapıya sahiptir. Hareketini kasnak- kayış prensibi ile alır ve buradan da hidrolik enerji dönüşümüne geçiş yapar.

Hidrolik pompa, ‘’ yağ rezervuarı ‘’ dediğimiz yerden aldığı yağı sisteme iletir. Bu bahsedilen direksiyon yağ kutusu pompa ile bağlantılı olduğu gibi pompadan ayrı bir şekilde hortumla da bağlanabilir bir konumdadır.

Ağır vasıtalarda güç iletimi yüksek olması gerektiği için hareketini doğrudan motordan alır. Dişli sistemi ile iletim sağlanır ve bu araçlarda pompa basıncı ve kapasitesi daha büyüktür.
Sistem illaki mekanik pompa ile çalışması gerekmez. Elektro pompa var ise bu pompanın motor ile hiçbir bağlantısı bulunmaz.

Direksiyon Pompası Nasıl Çalışır?
Araçlarda genellikli olarak paletli dediğimiz kanatçıklı pompa kullanıldığından bu örnek üzerinden gidelim. Bu tip pompalarda, pompa hareketini motordan aldığı gibi rotoru hızlı bir şekilde döndürür. Palet dediğimiz sistem rotor içerisinde bulunur ve bu paletler dönmenin verdiği merkez kaç kuvvetinin etkisi ile dışarıya doğru açılım sergilerler. Bu şekilde oluşan olay pompa gövdesine dayanması ve süpürerek dönmesi işlemidir. Burada pompa gövdesinde ise 2 adet giriş ve 2 adet çıkış kanalı bulunur. Bunlardan biri emiş diğeri de basma olarak adlandırılır. Rotor her dönme işlemi yaptığında içinde bulunan kanatlar hacmin arttığı kısımda vakumlama görevini üstlenirler. Bu şekilde yağın emilmesi sağlanır ve yola devam edilir. Dönüş işleminde ise hacim öncekine göre azalacağı için yağda basınç oluşur. Bilindiği üzere sıvılarda, gazlarda olduğu gibi sıkıştırma olmayacağı için basınç etkisi bu yüzden artar. Basınca sahip olan yağ ise çıkış hatlarından basılmasıyla işlem sonuçlanır.

Hidrolik Pompa Akış Kontrol Valfi Nedir?
Direksiyon hidrolik pompası dönme hareketini doğrudan bir kayış vasıtası ile motordan alır. Buradan da kontrol valfi ve silindire iletir. İletilen yağın basıncının sabit olması istenir. Direksiyon simidinin tam sağ ya da sol yapılması durumunda hortumlar ezildiğinden basınçlı yağın gidecek alanı kısıtlanır. Bu yüzden parça hasarlarına yol açacak ve motordan çok güç çekecektir. Bu tarz durumlarda sistemi daha fazla basında ihtiyaç duymaması sonucu devrede basıncı sıfırlayacak bir valfe gerek duyulur.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.