Buji'nin Görevi Nedir?


Günümüzde sahip olduğumuz her makinenin bir çalışma prensibi bulunmaktadır. Bu çalışma prensipleri bazen mekanik enerjiye dönüşmeden önce farklı bir tetikleyici kuvvete ev sahipliği yapar. Bugün otomobillerde bulunan bujinin görevleri üzerine ufak bir giriş yapmış olacağız.

   Benzinli araçlarda, aracın enerjisini sağlayabilmesi için benzinin ateşlenmesi şarttır. Bunun için bulunan düzenekte buji dediğimiz alet önemli bir görev üstlenir.  Motor sistemi içerisinde bulunan bujiler yardımcı bir eleman ile iletilmiş olan benzinin, bobin içerisine aktarılması ardından elektrik akımı sayesinde kıvılcım oluşturulur ve ateşleme gerçekleşir. Tüm sistem bundan ibarettir. Durağan sıvı yakıtın, onu etkileşime sokacak olan elektrik enerjisinin yapmış olduğu kıvılcım sayesinde benzinin büyük bir iletim kuvvetine dönüşmesi olarak açıklayabiliriz. Genel anlamda böyledir. Yalnız biraz da buji üzerindeki diğer özelliklere göz atalım.

Bujiler dediğimiz gibi motorun en etkin sistemlerinden biri demiştik. Yani mekanik enerjinin başlangıç noktası olduğunu artık biliyoruz. Ancak sadece bununla iş bitmiyor. Bahsettiğimiz olay yakıtın yanması ama bu yakıt eğer uygun ölçülerde yanmazsa, bu işlemin çalışması sekteye uğrarsa, sonuçlarında ya düzensiz bir çalışma sistemi gerçekleşir ya da ekonomik boyut biraz daha fazla bir hal alır. Bu durumlarda aracın istenilen performansları sergileyemiyor olması, kişiler tarafından negatif karşılanacağı gibi aynı zamanda ileriye dönük farklı makine parçalarının da hasarları ile karşılaşılacağından bu durum pek te istenilen bir durum olmayabilir. O yüzden enerjinin ana işlem akışında yapılacak olan en ufak bir aksaklık size uzun bir süre problem çıkartabilir.

Eskiden her ne kadar buji dediğimiz parçanın kullanım ömrü kısa olsa da yakın geçmişimizde yapılan ar-ge çalışmaları neticesinde parçaların da kullanım ömürleri artmıştır. Eski zamanda 10 Bin km gibi bir sürede değişimi şart olan bujiler, yakın geçmişimizde 20-30 bin km hatta en özel yapımları 100 bin km’ye kadar çıkmıştır. Otomobil için önemli olan bu parçanın kullanım ömrünü dikkate alarak, gerekli zamanlarda değiştirilmesi önemlidir. Zaten hem değiştirmesi çok zahmetli değildir hem de çok pahalı bir parça değildir. Aracınızın sağlığı, bujilerinizin sağlığından geçmektedir.

Sitede yer alan Buji değişimi nasıl olur? Yazımız buji değişimi hakkında bilgi vermektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.