Buji Değişimi Nasıl Yapılır?


Bujiler, motorlu araçlarda hava yakıt karışımının ateşlenmesi için gerekli olan parçalardır. Yakıt tüketiminden tutun da aracın sağlıklı bir şekilde ilerlemesine kadar her etkende önemli bir rol oynar. Bu sağlıklı akışın devam edebilmesi için bujilerin belli periyotlarda değiştirilmesi gerekir. Ateşli bir ortamda işlem gördüğü için aşınma dayanımları araçtan araca değişmektedir. Her aracın kendi içerisinde belli bir prosedürü vardır. Bunu bilerek ve öğrenerek bu işlemin gerçekleşmesi gerek kendiniz sayesinde gerekse bunu yapan servisler aracılığıyla olmalıdır. Şimdi gelelim buji değişimi için nelerin gerekli olduğuna.

Buji başları, kullanım süreleri ile ilgili önemli bilgiler verebilir. Motor arızası ya da diğer ayarlar için ip ucu verecek bir noktadır. Bujilerin değişimi esnasında belli başlı parçaların elinizde bulunması size önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Bunlar; buji lokması, değişim sırasında kullanılması gereken eldiven, buji anahtarı, geniş ve ya düz bir tornavida, buji tırnak aralığını kontrol edebilmek amacıyla sentil kullanılacağı için bu parçalar gereklidir. Hatta imkanınız varsa da cırcır yerine tork kullanmanız önerilir. Eğer buji lokmasında yani içerisinde lastik conta bulunursa, bujiyi yuvasından kolayca tutarak çıkartabilirsiniz.

Aracın motorunun üzerinde bulunan plastik korumanın öncelikli olarak çıkarılması ile işlem başlatılır. Bujileri çıkartmadan önce üzerinde ateşleme bobinlerine bağlanan elektrik kablolarının soketlerini çıkartıyoruz. Bu iş için özel malzemeler bulunmaktadır. Çıkarım sırasında zarar vermeyecek ve kolay bir şekilde çıkarabileceğiniz malzemeleriniz yoksa aynı işlevi görecek ama biraz daha dikkatli olmanızı gerektirecek tornavidalar sayesinde de bunu yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken yer ise bu soketlerin başlıkları olacaktır. Aksi halde bir işlemi düzeltirken daha çok zarar verebilirsiniz. Soketlerden sonra ateşleme bobinlerine ulaştığınızda dikkatli bir şekilde bobinleri de yerinden çıkartarak bujilere gelmiş oluyorsunuz.

 Burada Buji lokmasını uzatma kolu ile cırcır anahtarı kombinasyonu sayesinde bujiye tutturularak çıkartma işlemine başlıyoruz. Burada önemli kısım lokma anahtarını çok hareket ettirmemek ve sabit tutarak girişe zarar vermemek olacaktır. Çıkartma işleminden sonra yenilerini aynı şekilde takarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Hazır buji işini hallederken yanında buji kablolarının da sağlığını kontrol etmekte fayda olacaktır.

Bu işlemin doğru yapılması gerekir, eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız bir oto tamirciden destek alın.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.