Araçtan Kötü Koku Gelme Sebepleri Nelerdir?Her araç kullanan kişi için gerekli ve istenilen durumlardan biri temizlik, hijyen ve güzel kokudur. Ancak aracın çok kullanımına bağlı olarak gerek aracın mekanik kısmı olsun gerek kullanıcı kaynaklı olsun bazı faktörler arabanın koku yapmasına neden olmaktadır.

Aracın koku yapmasına neden olan faktörlerden başlıcası balatalardır. Balata denildiğinde insanların akıllarına genellikle fren tertibatları gelse de debriyaj bu konunun sorun odağı olabilmektedir. Debriyaj hepimizin bildiği gibi vites kutusu ile motor bağlantısının kontrolü sağlayan ve kesen bir araçtır. Rampa tarzı ya da viraja girme durumlarında gerekli durumlarda aracınızın kontrolünü sağlamazsanız debriyaj balatasını yakma ihtimaliniz olur. Bu sorundan kaynaklı durumda yetkili servis sizin için çözüm yolu olur.

Lastiklerden kaynaklanan koku ise en başta lastiklerin çok ısınmasına maruz kalması ile gerçekleşir. Her ne kadar modern teknolojide fren tertibatları patinajı önlemeye çalışsa da bunda sınırlı ölçüde önlem almışlardır. Lastiklerin koku yapması aracınızın bulunduğu yere göre hızlı gitmesine çalışmak, eğer ki kış lastiği var ve bunu yaz günü takıyorsanız çabuk erime problemi yaşamak gibi durumlarda lastiklerle ilgili problem yaşarsınız.

Akaryakıt kokusu, genellikle yakıt kaçağı probleminden kaynaklanmaktadır. Aracınıza iyi bakmıyor ve gerekli kontrolleri düzenli yapmıyorsanız bu durum ile karşılaşmanız muhtemeldir. Yakıt hortumunun delinmesi gibi durumlarla karşılaşırsanız tek yapmanız gereken servise gitmek olacaktır.

Son olarak bu kokuların biri de kablo kokusu olmaktadır. Elektrik aksamından gelen bu koku başka ufak bir şey gibi gözükse de mutlaka baktırmanız önerilir. Çünkü ufak problemler bile sonraları daha maddiyatlı problemlere yol açabilir.

Kullanıcı kaynaklı problemlere geldiğimizde ise araca dikkatli bakılmadığında karşılaşılması ihtimal olan döşeme kirliliğidir. Kullanım çokluğu sebebiyle görülebilecek kiri en aza indirecek şekilde üretilen döşemelere dökülen herhangi bir sıvı bu kokuya sebebiyet verebilir. Ayrıca nem faktörü de burada etkilidir.

Eğer ki evcil hayvanınız varsa bundan kaynaklı salya, mama ya da idrar gibi etkenler arabanızın kokmasına neden olur. Hele ki idrar oldukça zor temizlenen bir durum olduğundan bu tarz durumlarda gerekli ek önlemleri almanız gerekebilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.