Aracın Yağ Eksiltme Sebepleri Nelerdir?


 Motor yağı, aracın mekanik parçaları arasında oluşabilecek sürtünmeleri en aza indirerek, daha pürüzsüz ve kolay kullanım sağlayan bir sıvıdır. Bu sıvının kullanım esnasında kaçırma yapması normal bir olay olarak karşılanmamakla birlikte fark edilmez ise motor açısından büyük problemlere yol açmaktadır. 

 Uzmanlara göre 1000 km’de bir litre ortalama olarak yağın eksilmesi normal olarak karşılanabilir. Tabi bu durum araçtan araca da değişkenlik gösterebilir. Ancak daha fazlasının azalma durumu ile karşılaşıldığında hemen servise götürülerek durum hakkında çözüm bulunması önerilir. Çünkü bu durum sürüş güvenliğinizi de aynı ölçüde etkileyecektir. Aracınızın yağ yaktığını düşünüyorsanız motor kapağını açtığınızda hava üflediğini fark edebilirsiniz. Aynı şekilde egzostan da koyu mavi ve siyah renklerde duman çıktığını görebilirsiniz. Şimdi madde madde bu durum hakkında ihtimalleri sıralayacağız. 

1. Motordan garip sesler duyuyor iseniz, piston ve silindirlerin aşınma ihtimali yüksektir. 

2. Silindir gövdesindeki kapak cıvataları fazla sıkılmasından dolayı kaynaklanabilir. 

3. Subap lastiklerinin çok sertleşmesi gibi ya da daha çok zarar görmesinden ötürü yağın yanma odasına sızması sonucu egzostan mavi duman çıkarma etkeni görülebilir. 

4. Egzosun mavi duman çıkarma sebeplerinden bir tanesi de segmanlardan kaynaklı bir problem dahilinde yanma odasına yağın kaçmasıdır. 

5. Piston segmanlardaki aşınma sonucu yağ sızma olayı gerçekleşebilir. 

6. Piston pimlerinin yağlanması basınç ile gerçekleşiyorsa, bu pimin gevşemesi sonucu yağ daha kolay silindirlere geçebilir. 

7. Motor contalarının gevşemesi gibi ya da zarar görmesi gibi durumlarda sızma yapabilir. 

8. Yağ basınç kontrol supabında meydana gelen bir problem yüzünden yağlama yağı basıncının yükselmiş olması 

9. Ana ve biyel yataklarının zamanla aşınması sonucu yağın fazla miktarda silindir duvarlarına geçmesi sebep olabilir. 

10. Vakum pompası diyaframında eğer bir delinme söz konusu ise bu durum karterden emme manifolduna yağ emilmesine sebebiyet vereceğinden yağ eksilmesi daha hızlı olabilir.

11. Motorda kullanılan yağ normale göre ince ya da soğuk havalarda uygun kalınlıkta ve nitelikte olmamasından kaynaklı motor her ısındığında yağın incelmesine yol açacağından sarfiyatı da artırabilir. 

12. Arabanın kullanımı biraz agresif ise devir oranı tam sağlanamıyorsa bu durum da yağın normale göre fazla harcanmasına yol açabilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.