Aracın motorundan cızırtılı ses neden gelir?


Neredeyse hepimiz aşağı yukarı hayatında araba kullanmıştır. Ya da kullanmamış olsun fark etmez. Hangi iş ile uğraşıyor olursanız olun işi keyifli ve pürüzsüz yapmak insana keyif vereceğinden çıkabilecek herhangi bir problem işinize engel olmasa bile kafanızı kurcalamasına mani olamayacaksınız. Araçlarınızda da seyir halindeyken problem çıkartan olaylardan bir tanesi motordan gelen seslerdir. Aslında her sesin bir nedeni olduğu gibi bazı seslerin de problem kaynağına yönelik bazı ip uçları verdiğini bilmemiz gerekir. Bu şekilde en azından bir servis zahmetinden kurtulup kendimiz problemin kaynağına ulaşabiliriz. Şimdi problem ve kaynakları hakkında ihtimalleri inceleyeceğiz.

Gaza her bastığınızda artan bir uğultu sesi ya da sanki bir pervane sesi duyuyor iseniz;
Aklınıza dönen bir cismin arıza yaptığı hakkında fikir gelebilir. Burada şarj dinamosuna göz gezdirebilirsiniz. Ve bu dinamo ile bütün diğer bağlantılı akşamlara dikkat etmeniz gerekir. Çünkü şarj dinamosunda problem yok ise içerisindeki rulmanların dağılma ihtimali olabilir. Eğer böyle bir durum olursa V kayışında sıkışma hatta kopma meydana gelebilir. Devamında su devridaim pompası duracak ve sonucunda aracınız hararet bile yapacaktır.

Motorunuzda can sıkıcı bir şıkırtı sesi geliyor ise;
Bu durumda akla ilk gelen problem volan gevşekliği olabilir. Bunu anlamanın yolu ise hemen vitesi boşa almak ve motoru yüksek devirlere çıkarmaktır. Yüksek devirlere çıkan rölantiden sonra kontak kapatılır. Kapatılınca bir vurma sesi geliyorsa kaynağınız volan bağlantılarıdır.

Debriyaj bastığınız anda şıkırtı sesi kesiliyorsa;
Araç hareket halinde iken cik cik diye sesler geliyor ve debriyaja basıldığında bu ses kesiliyor ise muhtemel ihtimal şanzıman arısı olabilir.

Motordan sanki sert bir cisme vurur gibi ses geliyorsa;
Buradan gelen ses ağaç tokmağına benzer boğuk bir ses ise piston ve silindir arasında bulunan boşluğun genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Motorun soğuk halinde gelen ses ısındığı zaman kaybolur bir hal alıyorsa durumun ciddi olup olmaması hakkında çok bir şey söylenmese de kısa sürede problem hakkında çözüm üretilmediği taktirde silindir ile piston arasındaki boşluğun zaman içerisinde artmasından kaynaklı motor gücünde azalma görülebilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.