Aracın Çekiş Gücü Neden Düşer?


Arabaya sahip olan kişilerin bir kısmı ihtiyaç için alırken diğer bir kısmı da arabanın çekiş gücü ve konforu için almaktadır. Her iki taraf için de aslında arabanın sağlığı günlük kullanımlar için önemli olsa da bu durum ihtiyaç sahipleri için çok ta önemli olmaz. Daha çok keyif sürüşü ya da hız tutkunları için arabanın çekiş gücü önemlidir. Bunun için ise arabanın düzenli bakımlarının yapılması şarttır. Eğer sadece kullanmak için bu bakımları arka plana atıyorsanız ileri ki bir zamanda bu durum sizlerin önüne büyük problemler halinde gelebilir. Aracın düz yolda çekiş gücünün ne denli olduğu konusunda eğer hakim iseniz bir fikir elde edebilirsiniz. Ancak şüpheleriniz varsa bir bayır tırmanışında motorun ne kadar ses çıkardığına dikkat ederseniz bariz bir şekilde problem olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Aracın çekiş gücü 2 farklı faktörden meydana gelebilir. Bunlardan biri motor aksamından yani mekanik kısımdan meydana gelebileceği gibi kullanıcı kaynaklı da olabilir. Şimdi bu faktörlere ufaktan bir giriş yapalım.

Kullanıcı Faktörleri
Kullanıcı faktörlerinde de 2 etken sizlerin önüne gelebilir. İlki kullandığınız akaryakıt diğeri ise araç bakımı olacaktır. Kullandığınız aracın illaki düzenli bir akaryakıt istasyonundan yakıtının alınması gereklidir. Herhangi bir gün farklı bir yakıt aldığınızda bu problem karşınıza çıkabilir. Çünkü her yerde aynı fazda akaryakıt bulmanız pek mümkün olmayacaktır. Hatta bu yüzden EPDK da bazı istasyonlara ağır para cezaları uygulamaktadır. Bu konuda dikkatinizi elden bırakmamanız gerekiyor.
Bakım işine geldiğimizde ise yağ ve filtre değişimlerine dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde normalden fazla problem ile karşılaşabilirsiniz.

Mekanik Problemler
Burada karşılaşılabilecek problemleri maddeler halinde inceleyelim.
1.       Enjektörlerin arıza yapmış olması
2.       Katalitik konvektörlerin dağılmış olması
3.       Aracınızın lastiklerinin belli bir basınca sahip olmaması, bu lastiklerin gerekenden yüksek ya da düşük olması ve hem mevsimlere hem de yollara uygun lastik seçiminde bulunulmaması.
4.       Aracınızdaki gaz ya da diğer akaryakıtın akış düzeninde bir aksaklık ya da düzensizlik varsa
5.       Baskı balatalarınızda kullanım süresinin bitmiş olmasında
6.       Bujilerin ve bujilerin kablolarının değiştirme zamanı geçmiş ise
7.       Hava akışından kaynaklı bir kaçak ya da farklı bir sorun var ise
8.       Araca gereğinden fazla yük bindirilmiş ise

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.