Arabanın Rölantisinin Yükselme Nedenleri Nelerdir?


  Aracın boşa alma durumlarında belli bir devir ile motorun çalışır halde kalması adı verdiğimiz bir durumdur. Bu durum bazı durumlarda kendisinden etkilenen faktörlere bağlı olarak artar ya da azalma pozisyonuna geçer. Bu artma ve azalma faktörlerinin çok olması ya da aradaki farkın afaki olmasının bazı nedenleri mevcuttur. Şimdi bu nedenlerin bazıları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.
Rölantinin azalma ya da artma durumu, motordan güç alan her türlü faktör ile doğrudan orantılı olabilir.  Motorun çok ısınması ve hararet yapması durumunda araç kendisini belli bir stabilite sınırında çalışmasına devam edebilmek amacıyla gelen gücü yavaşlatır ya da artırır. Fark edersiniz ki araç motoru soğuk iken çalıştırdığınızda başlarda rölantinin yüksek olduğunu görebilirsiniz. Motorun ısınmasının nedeni ise radyatörde bulunan su kaynaklı olabilmektedir.  Radyatörde bulunan duyun taşınmasında etkin rol oynayan peteklerin tıkanması, Radyatördeki suyun ihtiyaç ölçeğinin altında olması, motor soğutma suyunun kanallarında meydana gelebilecek bir tıkanma başlıca akla gelen olayladır.

  Motordaki ısınmanın beklenenden az düşmesine kayış kopması eklenebilir. Aracın motorunun çalışmasından bir süre sonra beklenen motor sıcaklığına ulaşamıyorsak kalorifer hortumlarındaki çatlaklardan kaynaklı sızıntılardan kaynaklanabilir. Motorun çalışır halinde iken radyatöre koyacağınız su eğer ılık ve kireçsiz değil ise aksi bir problem ile karşılaşılabilir. Aynı şekilde genel olarak konulacak bu suyun içilecek şekilde temiz su olması önemlidir. Radyatörde su bulunduğu halde gereğini yapmıyor ve halen motor sıcaklığında artış gözleniyor ise termostatın arızalı olma ihtimali bulunur. 

  Az önce bahsettiğimiz, motor çalışır halde su takviyesinde soğuk su ilave edecek olursak, ısı dengesizliğinden kaynaklı silindir kapağını çatlatabilir ya da bloğu etkisiz hale getirebiliriz. Bunların dışında sürücüden kaynaklı olmak üzere aracın gidişatına göre uygun vites ile kullanılmaması ve vitese uygun hızda gidilmemesi olabilir. Otomatik fan çalışma ayarının bozuk olması, vantilatör kayışının gevşemesi veya kopması da aynı şekilde problemlere yol açar.
Motor farklı durumlarda hararet yaparsa, radyatör kapağının havasını alarak açma işlemi yapabilirsiniz. Motor termostatının çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli, eğer çıkarılırsa da motorda aşınmalar artacağı gibi geç ısınma olayı olabilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.