Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?


Anne sütü bebek gelişiminde önemli bir yere sahiptir. İlk 6 ay bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, onların ilk temel gelişimleri için çok önemlidir. Vitamin, protein, mineraller açısından zengin olduğu için hızlı bağışıklık kazanması gerekmektedir. Çünkü bebekler anne karnında iken dış atmosfere karşı her türlü kalkanı anne üstlenmektedir. Ancak doğduğunda bütün hastalıklara karşı korunmasız olduğundan en temel ve gerekli olan ihtiyaçlarını anne sütünden karşılamaktadır.

Bebek doğduktan sonra ilk 6 ay içerisinde D vitamini hariç diğer gerekli olan tüm ihtiyaçları anne sütünden karşılayabilir. Yapılan araştırmalara göre bebeklerdeki üst solunum yolu ile bağırsak enfeksiyonları hazır mamayla beslenen çocuklarda daha çok görülürken, anne sütü ile beslenen çocuklarda bu risk daha da düşmektedir.

Bebeklerde henüz sindirim sistemleri gelişme aşamasında olduğundan daha kolay sindirebileceği besinleri tüketmesi gerekiyor. Anne sütü ile alınan gerekli besin, inek sütündeki proteinlere göre bebekte daha kolay sindirilir. Tabi her ne kadar anne sütü, inek sütü kadar protein içermiyor olsa da bebek için bu miktar yeterli olacaktır. Çünkü ihtiyaç fazlası besin içerikleri böbreklerden süzülerek atılacağı için dolgun besin yüklemesi yapmanın pek anlamı kalmıyor ve böbreklere yük binmesini de engelliyor.

Bebekler doğumundan itibaren dış ortamdan kapabilecek her mikro organizmaya karşı savunmasız oluyor. Anne sütünden aldığı enzimler sayesinde kızıl, suçiçeği, kızamık gibi hastalıklarda ilk 9 ay içerisinde büyük bir kalkan oluyor.

Anne sütünde dahi ilk zamanlar ile son zamanlar arasında bir farklılık oluyor. İlk zamanlarda gelen anne sütünün ismine kolostrum deniliyor. Ve bu ilk zamanlarda bebeğin enfeksiyon ve hastalık ihtimaline karşı gerekli içerikler sağlanmış oluyor. Bunlardan biri olan yararlı bakteriler sayesinde, bağırsaklara bu bakteriler yerleşiyor ve alerjik reaksiyon yapabilecek maddelerin emilimine engel olarak saldırılara karşı kendini korumasını sağlıyor.

Beyin gelişimi açısından da anne sütünün önemi yüksek. Bunun üzerine yapılan 18 yıllık araştırmalarda, anne sütü ile beslenen bebekler diğer hazır mamalar kullanılan bebeklere göre hem okulda öğrenim başarısı alanında kendilerini iyi temsil ediyorlar hem de zeka açısından fark atabiliyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.