Akünün Şarj Lambası Neden Yanar?


Akü, motorlu araçlarda mekanik enerjinin olmadığı zamanlarda gerekli olan enerjiyi elektrik enerjisi olarak karşılamaktadır. Akü denildiği zaman ilk akla gelen şey ise, motorun ilk hareketini sağlamak amacı ile marş motorunu çalıştırmaktır. Bu sayede ilk yüksek akım verilerek asıl motorun çalışmasını sağlarız. Bunun dışında araç içerisinde diğer elektrik enerjisine ihtiyaç olan klima, fan gibi araçları da akü sayesinde çalıştırabiliriz. Ayrıca akünün diğer görevleri içerisinde motor devrinin yüksek olması ile akü şarj sistemi ile şarj edilebilir. Tersi durumlarda ise akü içerisindeki elektrik enerjisi harcanmaktadır. Bu denge korunduğu süre boyunca akünün bitme olasılığı çok düşüktür. Ancak normal olmayan sebeplerden dolayı ya da araç kullanıcısının hatalarından kaynaklı akünün bitmesi çok olasıdır.

Bazen bazı araçlar ilk kontak çevrildiğinde hemen çalışmaz. Birkaç defa bunu denemek gerekir. Ancak çok fazla denendiğinde ise akünün bitmesine yol açabilirler. Bu bakımdan bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Her araçta olmamakla birlikte bazı araçlarda özellikle soğuk havalarda aküden elektrik kaçağı meydana gelebilir. Bu tarz durumlarda bir yetkili servise giderek sorunu çözebilirsiniz. Ya da geçici bir çözüm ararsanız akünün bağlantılarını sökerek bırakabilirsiniz. Kablo tertibatından da kaynaklanan sorunlar illa ki karşınıza gelecektir. Eğer ki aklınıza gelen farklı bir çözüm yolu yoksa bu konuda da aklınızda fikir oluşabilir.

En başka akünün motor çalışır iken kendisini şarj ettiğini söylemiştik. Evet, motor çalışır iken bu durumda araç içerisindeki klima, fan gibi diğer araçları rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Ancak bu durum motor çalışmadığı zaman gerçekleşir ise akünüz için problem teşkil edebilir. Yani akü dediğimiz çok kolay bir şekilde bitmez ama uzun süre çalıştırıldığında sizi yolda bırakma ihtimali de yüksek olacaktır. Hatta en çok başa gelen durumlardan bir tanesi de, özellikle dalgın insanların peşini bırakmayan olay, araç içerisinde elektrik ile çalışan fan ve radyo gibi aygıtların açık unutulmasıdır. Bir gün arabanıza bindiğinizde marş motorunu çalıştıramıyorsanız geçmiş olsun demekten başka bir yol gözükmez olur. Bu yüzden bu tarz konulara dikkat edilmesi gerekir ki yolda kalmamanız için.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.