Adet Kanı Nereden Gelir? Normal Adet Süreci Nasıldır?

Adet görme olayı rahmin iç tabakasında meydana gelen dokuların kan olarak vücudun dışına atılmasıdır. Adet kanamasının diğer ismi regl olarak bilinir. Her ayın belli dönemlerinde, östrojen hormonunun salgılanması ile rahim iç tabakasında kalınlaşma meydana gelir. Adet döngüsü boyunca bu devam eder ve döngünün bitiminde bu tabaka kan olarak vücuttan dışarı atılır. Adet döngüsünün devam ettiği sırada ovulasyon denilen halk arasında yumurtlama olarak bilinen olayda da progesteron hormonunun azalmasına bağlı olarak rahmin iç tabakasında dökülmeler meydana gelir, dökülmeler kanama yolu ile adet süresince rahimden dışarı atılır.

Adet sürecini ilk defa yaşayan genç kızlarda korku ya da endişe durumları görülebilir. Korkulacak hiçbir şey yoktur. Çünkü görülen kan bir hastalıktan kaynaklı değil, rahimden dışarı atılması gereken doğal döngünün bir sürecidir. Kız çocuklarının bilinçli yetiştirilmesi için anneler belirlenen yaşlarda çocuklarına bu durumu anlatmalı onların olası kaygılarını en aza indirmeleri gerekmektedir.

Adet kanı kirli mi, temiz midir?
Regl kanı yukarıda bahsettiğimiz gibi rahim içinde meydana gelen döküntülerden oluşur ve her döngü sonunda kadın vücudunun dışına atılır. Azalan kan ile birlikte adet dönemi aylık olarak bir periyodunu tamamlamış olur. Adet kanının atılmasıyla birlikte rahim kendini temizlemiş ve steril bir duruma dönüştürmüştür. İnsanlar arasında, regl döneminde akan kanın kirli olduğuna dair söylemlere oldukça yer verilir. Fakat unutulmamalıdır ki steril olmayan bir ortamda bebeğin gelişmesi neredeyse imkansızdır. Adet kanının oluşması ve vücuttan atılması, steril hale gelen rahimde bebeğin sağlıklı tutunabilmesi için önemlidir.

Normal adet süreci hangi aralıklarla gerçekleşir?
Kızlarda ilk adet görme sürecinin başlaması ortalama olarak on iki yaşında gerçekleşir. Daha erken adet gören veya on altı yaşına kadar adet görmeyen kız çocukları da istisnai olarak değişkenlik gösterebilir. Her yirmi bir ile otuz beş gün arasında değişen regl dönemleri vardır. Herkesin dönemleri farklı olmakla birlikte ortalama her ayda bir kanama gerçekleşir. En az iki en çok yedi gün arasında süren adet dönemleri kanın miktarına bağlı olarak kısalıp artabilir. Fakat ilk defa adet görenlerin dönemleri her zaman hesaplanıldığı gününde olmayabilir, zamanla düzelecektir. Aynı şekilde kırk yaşını aşmış bayanlarda menepoza girme evreleri başladığı için düzensizlikler, kesik kesik kanamalar meydana gelebilir. Menepoza ise bayanlarda genelde kırkbeş, ellibeş yaşlarında görülür.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.