4 Tekerden Çekiş Sistemi Nedir Nasıl Çalışır?Kullandığımız araçlarda çekişin önemli olacağı zamanlar vardır. Dağlık, engebeli arazide, yokuşlarda, yağışlı, karlı gibi durumlarda arabanın zorda kalındığında çekiş gücünü arttırılması istenilmektedir. Çekişin arttırılması manuel ya da elektronik olarak değiştirilmesi mümkün olmaktadır.

Bu sistemlere sahip araçlar önceleri off road araçlarda karşımıza çıkmasına karşılık günümüzde binek ve SUV tarzı araçlarda da kullanılmaktadır. Sürüş yapılacak alanda aracın rahat hareket etmesinin yanı sıra sürücü ve yolcu güvenliğinin de artması için kullanılmaktadır.

Araçların çekim sistemine bakılacak olunur ise AWD, 4WD ve 4WS’ de şeklindedir.
4WD araçlarda sistemler iki çeşitlidir. Bu sistemler part time ve full time şeklindedir. 4WD part time şeklinde olanlar sistemlerde araçlar normal olarak 4x2 şeklindedir. Araç sürücünün isteğine bağlı olarak 4x4 moduna aktarılır. Bu mod takviye vites adı verilen sistemin devreye sokulması ile geçmektedir. Takviyenin devreye girmesi ile ön difransiyele güç aktarımı yapılır. Motor gücü yarı yarıya arabanın ön ve arka tarafında bulunan difransiyellere aktarım yapılır. Kaygan zemin ve yokuşlarda daha iyi performans sağlamakta ve araç yolda rahat bir şekilde hareketine devam etmektedir.

Full time sistemlerde 4x4 sistemi sürekli devrededir. 4x4 sistemi sürekli olarak devrededir. Bu sistemleri devreye sokmak hiç herhangi bir şeye devreye geçirmeye gerek yoktur.
Yarı otomatik sistemlerinde araçlarda yol durumuna göre ya da sürücünün isteğine bağlı olarak 4x4 sistemine göre sistemi kendi otomatik olarak kendisi devreye girmektedir. Araç göstergesinde 4x4 çekim sistemi hakkında bilgi verilmektedir. Kaygan ve yokuşlarda iyi performanslar verdiği gibi virajlarda savrulmayı önlemede ve ani manevra hareketlerinde iyi performans göstermektedir.
4WS sistemlerinde sadece yol güvenliği ve sürüş kolaylığı için kullanılmaktadır. Günümüzde güvenlik açısından bu sistemin kullanımı yoktur. Bu sistemi günümüzde inşaat araçlarında rahat hareket edebilmeleri için kullanılmaktadır. Bu sistemlerde ön tekerlek sağ ve ya sola doğru çevrilmesi birlikte arka tekerlekler ön tekerleğe göre beşte biri kadar dönüş sağlamaktadır. Bu teknoloji sayesinde araç park etmesinde kolaylık sağlamasının yanı sıra araçlarda sollama esnasında güvenli bir sürüş özelliği sağlamaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.