Ülser Hakkında Genel Bilgiler


Ülser Nedir?
 Yüzeysel dokuların tahrip olmasına neden olan bir inflamasyona bağlı olarak gelişen, genel olarak duedonum ve midenin iç yüzeylerinde görülen lezyonlara ülser adı verilmiştir. Ülser genel olarak sindirim sistemi içerisinde iki farklı alanda ortaya çıkmaktadır. Bunlar midenin kendisi ile mide ve ince bağırsağın birleştiği yer olarak da bilinen duedonumdur. Bu bölgeler pepsin gibi sindirim sıvıları ve mide asidi tarafından harap edilince burada doku kaybı meydana gelir. Pepsinin etkisi ile buralardaki doku kaybı çok daha derinlere inebilir. Daha sonrasında da enflamasyon denilen yaralar oluşur. Ülser, dünyada en fazla görülen sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Ülser Belirtileri
Mide yanması ve ağrısı ülserin en bilindik belirtisidir. Bunun dışında mide bulantısı buna eşlik eden kusma ve kusmayla beraber oluşan rahatlama hissi, iştahsızlık buna bağlı gelişen kilo kayıpları, gaz ve şişkinlik hissi, yemeklerden sonra ortaya çıkan mide ağrıları gibi belirtiler ülserin belirtileri arasında yer almaktadır.


Ülser Neden Oluşur?
 Ülserin ortaya çıkmasındaki en önemli neden Helikobakter Pilori isimli bir bakteridir. Bu bakteri, ağırlıklı olarak çevre temizliğinin yeterli olmadığı ülkelerde çok daha sık görülürken, gelişmiş ülkelerde görülme sıklığı azdır. Hastalığın görülmesindeki ikinci neden ise bilinçsiz yere aspirin ve ağrı kesici kullanılmasıdır. Pek çok kişi bu etkeni bilmediği için en ufak bir durumda bu ilaçları kullanır ve ardından da ülser meydana gelir. Öyle ki kimi zaman yalnızca bir ağrı kesici kullanılması sonrasında dahi kanamalı ülser ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı kemik erime tedavisi ilaçlarının da yan etkileri ülserdir. Aşırı stresli olmak bilinenin aksine ülsere neden olmaz lakin çok ağır bir hastalıktan ötürü yoğun bakım ünitesinde kalmak, ciddi yanıklar, büyük ameliyatlar, kafa yaralanmaları gibi biyolojik ve fiziksel stres sonrasında da ülser oluşabilir. Alkol ve sigara da mideye ciddi anlamda zarar veren ve ülsere neden olan iki bilinen etkendir. Uzun süreler aynı pozisyonda oturarak iş yapmanın da ülsere neden olduğu söylenmektedir.

Ülser Kimlerde Görülür?
 Alkol ve sigara kullanan, aşırı baharatlı yiyecekler tüketen kişilerde ülser görülme oranı oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar 0 kan grubuna sahip olan bireylerin ülsere yakalanma sıklığının diğer kan gruplarındakilere oranla yüksek olduğunu belirtmektedir. Genetik anlamda ülsere yatkın olan ya da ailesinde ülser olan kişilerde de ilerleyen dönemlerde bu hastalık ortaya çıkabilir. HLA genlerinde defekt olanlar, yalnızca mide asidinde üreyen h.pylori isimli bakterinin oluştuğu kişilerde de ülser görülür. Kalp ve akciğer gibi kronik hastalıkların yanı sıra vücudun genelini etkileyen KOAH, siroz, kronik böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar sonrasında da ülser görülür. Uzun süreler oturarak çalışan, az hareket eden kişiler de ülser bakımından risk altındadır.

Ülser Tanısı
 Bu hastalık için doğru tanının koyulması adına öncelikli olarak doktor hastadan ayrıntılı bir şekilde şikayetlerini alır. Kimi zaman karın muayenesi yapılabilir çünkü bu muayene esnasında bazı bölgelerdeki hassas noktaların görülmesinin sonrasında hastalığın teşhisi çok daha kolay bir şekilde koyulabilir. Kesin teşhis içinse gastroskopi denilen bir yöntem kullanılmaktadır. burada ışıklı optik sistem ağızdan girer; yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı incelenir. Eğer gerekirse işlem esnasında biyopsi alınır. Bu biyopsi ile birlikte bakterinin varlığı saptanarak buna en uygun tedavi de yapılmış olur.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.