Topuk Dikeni Hakkında Genel Bilgiler


Topuk Dikeni Neden Oluşur?
 İnsanların özellikle de sabahları kalktıkları zaman adım atarken, ayaklarında çok şiddetli bir ağrı oluşması ve bu ağrının biraz yürüdükten sonra geçmesi durumunda topuk dikeni sorunundan bahsedilebilmektedir. Ayakların alt kısmında yer alan tendonlardan bir tanesinin kısalması sonrasında ortaya çıkan bu rahatsızlık çoğu zaman farklı rahatsızlıklar sonrasında ortaya çıkıyor gibi görülmektedir. Birçok kişi de bu sorunun kemiklerden kaynaklandığı düşünür. Lakin ayağın doğru bir şekilde yaylanmasına yardımcı olan kasın topuk bölgesine bağlandığı yerde kısalık bulunuyorsa, kişiler yürürken ciddi bir acı ile karşı karşıya kalabilirler. Kadınlarda, çok yüksek ayak kavisi bulunan kişilerde, ayakta ve sert zeminde uzun süreli çalışanlarda, fazla kilolularda, yürüme ve koşma esnasında ayak bileğinin bükülmesini kısıtlayan sert baldır kaslarına sahip olanlarda, rahatsız ayakkabı kullanan kişilerde ve fazla yürüyen kişilerde topuk dikeni sorunu görülebilmektedir.


Topuk Dikeni Belirtileri
 Gün içerisinde çok uzun süre oturulduktan sonra kalkmak istendiği zaman kişilerin ciddi oranda ağrılar hissetmesi, uzun yürüyüşlerin ardından adım atmada zorlanma durumları kişilerde topuk dikeni olduğunun belirtisidir. Ayrıca topuk dikeni olan kişiler sabah kalktıktan sonra ilk adımlarını çok zor bir şekilde atıyor ancak daha sonrasında attıkları adımlar ile birlikte yaşamış oldukları bu ağrı yavaşça kendi kendine geçecektir. Bu durumun en büyük nedeni ise topuk dikeninin oluştuğu bölgede iltihaplanın meydana gelmesidir. Bundan dolayı da kişiler ayaklarını ne kadar dinlendirirse dinlendirsin fark etmez, oluşacak bu ağrı geçmeyecektir. Böylesi durumlarda yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi dokularda bulunan iltihabın iyileşmesidir. Aksi durumda ağrı geçmeyecek ve şiddetini arttıracaktır.


Topuk Dikeni Nasıl Görünür?
 Birçok kişi topuk dikeni hastalığında topuğun bulunduğu kısımda diken şeklinde bir yapının olduğunu düşünür. Halbuki hastalık fiziki anlamda kendini çok fazla belli etmeyecektir. Ancak belirli bir yaşın üzerindeki, kilolu ya da çok fazla koşu yapan kişilerin topuk kısmında çıkıntı meydana gelebilmektedir. Ayakta şekil bozukluğuna sebebiyet veren bu görüntü, aynı zamanda kişilerin doğru bir şekilde yere basmalarını da engeller. Gergin olan bu yapı, özellikle sabahları kalkıldığı zaman ağrı ile kendini belli eder. Kişiler de ayaklarındaki bu gerginliği almak adına ayaklarını hareket ettirmeye çalışır. Topukta kimi zaman nasır görüntüsünü oluşturan bu hastalıkta kişiler ne kadar erken bir şekilde tedaviye başvurursa, sonrasında o denli başarılı sonuçlar elde etmiş olacaktır.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.