Sezaryenle Doğum Hakkında Genel Bilgiler


Sezaryenle Doğum Nasıl Yapılır?
 Normal doğumun alternatifi olan sezaryende doğum esnasında annenin karnı kesilir ve rahmin iç kısmından bebek karın yolundan çıkartılır. Bu uygulama esnasında anne adayı genel anesteziyi tercih ettiyse uyutulmadan önce, epidural anesteziyi tercih ettiyse de anestezi yapılmadan önce karın özel bir solüsyonla silinmektedir. Bunun sonrasında ise karın özel şekilde kesilmekte ve bebek buradan çıkartılmaktadır. Ardından açılmış olan karın katları ve rahim dikilir. Yaraların iyileşmesine bağlı olarak ortalama 8 gün içerisinde kişi günlük yaşantısına dönebilir.


Sezaryen Doğum Sonrası Ağrı Hissedilir Mi?
 Sezaryenle yapılacak doğum işlemi esnasında anne adayı hiçbir şekilde ağrı hissetmeyecektir. Ancak daha sonrasında kesilmiş olan 8 kat tabakanın kesilerek dikilmesi sonrasında ağrı oluşabilmektedir. Anestezinin etkisinin geçmesi ile birlikte yaralı olan bölgelerdeki ağrılar hissedilmeye başlar. Doktorun vereceği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması sonrasında rahim ve ameliyat bölgesindeki ağrılar azalmaya başlayacaktır. Günler geçtikçe, hissedilen ağrıda da azalma oluşacak ve anne normal hayatına dönebilecektir.

Sezaryen Ne Zaman Gereklidir? 
Doğumun sezaryen yöntemi ile yapılmasına hamilelik sırasında, doğuma başlanırken sorunların yaşanması esnasında ya da doğuma başladıktan sonra karar verilebilmektedir. Doğumun başlatılması esnasında suni sancı ile doğum başarısız oluyorsa sezaryen yapılabilmektedir. Doğum başladıktan sonra beklenmeyen durumlar meydana geldiğinde anne ve bebeğin sağlığı adına sezaryene karar verilebilir. Doğum esnasında sezaryene en fazla gereksinim duyulan anların başında ise doğum kanalına girişte sorun olması geliyor. Bebek doğum kanalına girerken sorun yaşarsa, normal doğum imkansız hale gelir. Böylesi durumlarda ise doktor uygun gördüğü anda sezaryen için hazırlıklara başlar. Bu yönteme doktor karar verir.


Sezaryen Riskli Midir?
 Sezaryen, genel olarak karın ameliyatı olduğundan dolayı her ameliyatta olduğu gibi bazı riskler de bulunmaktadır. Bundan dolayı da doktorlar anne adayları ile yaptıkları görüşmelerde yalnızca gerekli zorunlu durumlarda gerçekleştirilmesi gerektiğini iletmektedir. Bu tarz ameliyatlarda nadiren de olsa enfeksiyon ve kanama riski bulunur. Sezaryen sonrasında bacak damarlarında pıhtı oluşma riski fazladır. Anne, bu operasyon sonra normal doğuma oranla çok daha geç iyileşir. Ayrıca oluşacak ağrı yine doğumdan sonra olacak ağrıdan daha fazladır. Sezaryen ile doğum yapılması sonrasında annenin daha sonraki doğumları esnasında plasenta rahim duvarına yapışabilir ya da rahim ağzına yerleşebilir. Ayrıca annenin sonraki doğumlarında normal doğum yapma şansı azalır.

Sezaryen Kaç Defa Uygulanabilir?
 Kadınların büyük bir çoğunluğunun kafasında yer eden soruların başında, kaç tane doğumunu sezaryen ile yapabilecekleri sorusu geliyor. Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Ancak günümüzde kadın doğum uzmanları 3 sezaryen doğum sonrasındaki sezaryen tercihlerinin ciddi riskler barındırdığını söylemekteler. Bunun en büyük nedeni ise yapılacak her sezaryen sonrasında annenin karnının içerisinde yapışıklık artacak ve bunun sonrasında da yapılacak sezaryen ameliyatı için güçlükler ortaya çıkabilecektir. Oluşan bu riskler, ilk 3 ameliyatta ortaya çıkmamaktadır. Üçüncü sezaryen ameliyatı sonrasında yapılmak istenecek her ameliyatta yalnızca bebek ile alakalı değil, aynı zamanda anne ile alakalı da hayati tehlikeler ortaya çıkabilecektir.


Sezaryenden Korkmalı Mıyım?
 Kadınların büyük bir kısmı normal doğum ile bebek sahibi olma konusunda tam olarak karar veremese de konu sezaryenle doğum olduğu zaman bu kararsızlıkları korkuya dönüşebiliyor. Bunun en büyük nedenlerinin başında ise operasyon esnasında karın bölgesinin yarılması ve operasyon sonrasında acının ortaya çıkması geliyor. Ancak gerek normal doğumda gerekse sezaryende acı ya da sancı çekilecektir. Bu aslında olması gereken bir durumdur. 

Doktoruma Sezaryen Hakkında Neler Sormalıyım?
 Doktorların büyük bir kısmı, çiftlerin normal doğum ile bebek sahibi olmasını desteklemektedir. Ancak bazı durumlarda herhangi bir sorunun ortaya çıkmasını engellemek adına sezaryen tercih edilebilir. Böylesi zamanlarda doğum öncesinden başlayarak yapılacak her şeyin doktora sorulması gerekecektir. Çünkü operasyon öncesinde yalnızca hastanede bazı hazırlıklar yapılmaz. Annenin 8 saat öncesinde hiçbir şey yememesi ve gerekli olanlar dışında ilaç kullanmaması gerekir. Bu konuda doktorla yapılacak görüşmeler sonrasında istenilen bilgiler elde edilecek ve anne kendini doğuma hazırlayacaktır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.