Özofagus Kanseri Hakkında Genel Bilgiler


Özofagus Kanseri Nedir?
 Özofagus denilen yemek borusunun iç döşeyici tabakası içerisinde gelişen kötü huylu tümörlere Özofagus kanseri adı verilmektedir. Bu bölgenin iç tabakasında gelişmeye başlayan tümör, yemek borusunun içerisinde yukarıya, aşağıya ve içeriden dışarıya doğru bir yayılım gerçekleştirir. Bununla birlikte kimi dönemlerde kan damarları ve lenf aracılığı ile vücudun farklı alanlarına sıçrayabilmektedir. Dünya genelinde kanser türleri arasında yapılan araştırmalarda da görüldüğü üzere bu kanser türünün ortaya çıkma sıklığı, diğerlerine oranla 6. sıradır. Tüm kanser türleri içerisinde %1,5-2’si, sindirim sistemi kanserleri içerisinde ise %5-7’sini bu kanser türü oluşturur. Genel olarak görülme sıklığı coğrafi bölgelere göre değişim gösterir. Ülkemiz içerisinde ise genel olarak doğu bölgelerinde diğer bölgelere oranla sık görülmektedir. Özofagus kanseri 50-60 yaşlarındaki kişilerde görülürken bu yaş aralığındaki erkeklerde görülme oranı kadınlara göre 3 kat fazladır. Bu kanser türüne yakalanan hastaların yarısına yakın bir oranında yemek borusunun orta bölümünde, üçte birlik kısmının alt bölümünde, geri kalanın üst bölümde tümör oluşumu görülmektedir.


Özofagus Kanseri Belirtileri
 Genel olarak bu kanser türünde tanının konulması için öncelikli olarak hastanın şikayetlerinden yola çıkılır. Diğer pek çok farklı kanser türünde olduğu gibi Özofagus kanserinde de bazı belirtiler, kanserin başlangıcını ortaya koyabilmektedir. Bu kanser türünde en fazla görülen belirti, yutmada oluşan güçlüktür. Yutulan gıdalar yemek borusundan geçerken takılmalar meydana gelir. İlk başlarda katı gıdalarda meydana gelen bu tutulmalar zamanla sıvı gıdaların alımında güçlük çekilmeye başlanır. Ayrıca bu yutkunma esnasında ağrı meydana gelir. Yutulan gıdaların ağza geri gelmesi, kusulması, göğüs ya da üst karın bölgesinde ağrı ya da yanma hissinin meydana gelmesi gibi durumlar özofagus kanseri belirtileri arasındadır. Midedeki gıdaların geri gelmeye başlaması ve kusma sonrasında ses kısıklığı, öksürük, tükürük salgısında oluşan artış ve kilo kaybı gibi belirtiler de bu kanserin belirtileri arasında yer almaktadır. İnsanların bu belirtiler ile karşılaştığı zaman önlem amaçlı dahi olsa mutlaka doktora gitmesi ve neden bunların meydana geldiğinin ortaya çıkmasını sağlaması gerekmektedir. Ayrıca unutulmamalıdır ki, belirtiler kişiden kişiye göre değişebileceği gibi hiç belirti vermeden de seyir edebilir.


Özofagus Kanseri Tanısı
 Kanser ile alakalı belirtileri kendisinde gören kişilerin, hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Doktor öncelikle kişiyi muayene ederek var olan sorunların neler olduğunu öğrenecektir. Bunun sonrasında ise yemek borusunun ilaçlı filmini ya da endoskopi ile inceleme yapabilecektir. İnceleme esnasında belirli noktalardan örnekler alınır ve bunlar inceler. Hastalığın var olduğu anlaşıldığı zaman ise yayılımının nasıl meydana geldiğinin öğrenilmesi ve tedavi sonrasında takip işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bunun için yapılması gereken şey ise bilgisayarlı tomografi, MR, Pozitron Emisyon Tomografisi, endoskopik ultrasonografi tarzı görüntüleme yöntemlerinin kullanılmasıdır. Böylece kısa süreler içerisinde var olan sorunların neden dolayı meydana geldiği ve oluşmuşsa kanserin hangi aşamada olduğu ile alakalı bilgiler kolaylıkla elde edilebilecektir. Tanı için en uygun yönteme doktor karar verir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.