Ödem Hakkında Genel Bilgiler


Ödem Nedir?
 İnsan vücudunun %65 – 70’i sudan oluşur. Hücre içi sıvının hücre dışına çıkması sonrasında dokuların aralarında cildin altında birikmesi sonrasında ödem denilen yapılar oluşmaktadır. Ödemin oluşmasındaki en büyük etkenlerin başında, kişilerin tüketmiş olduğu tuz ve su miktarı gelmektedir. Kişilerde gözle görülecek tarzda ödem ve şişme oluştuğu zaman, vücutlarında yaklaşık olarak 3 litre su tutulumu var denilebilir. Genel olarak ödem ile birlikte kilo artışı da ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı da pek çok kişi diyet yaparken ödemle birlikte ortaya çıkan kilo artışı sonrasında diyetlerini bırakabilirler. Ödem oluşumu bütün vücutta olabileceği gibi kimi durumlarda bölgesel de olabilmektedir.


Ödem Neden Oluşur?
 Kılcal damarların kendilerini çevreleyen dokuya sıvı sızdırmaya başlaması ile birlikte bu bölgede şişmeler oluşur. Kılcal damarlarının sıvı sızdırmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi kılcal damarlardaki hasarlar ya da bu hasarlara neden olan damarlardaki basıncın artışıdır. Oluşacak sıvı kaçağının sonrasında böbrekler bu sıvıyı telafi etmek için normalden çok daha yüksek oranlarda sodyum ve su biriktirir ve ödem oluşur. Bununla birlikte hareketsiz kalmak, hava sıcaklığının fazla olması, ciltteki yanıklar, hamilelik ve adet dönemi öncesinde de vücutta ödem oluşmaya başlayabilir. Östrojen içeren doğum kontrol hapları, menopoz, kimi ilaçlar, yanlış diyetlerin uygulanması ve çok tuz kullanımı sonrasında da vücutta su birikmeye başlar.


Ödem Kimlerde Görülür?
 Hamile olan kadınlar, en fazla ödem görülen kişiler arasında yer alır. Çünkü hamile bir kadının vücudu, hamile olmayanlara göre daha fazla su ve tuz tutar. Ameliyatlar sonrasında kişilerin vücutlarında genellikle ödem görülebilmektedir. Adet dönemi öncesi ve dönem içerisinde hormon seviyelerinde meydana gelen dalgalanmaların sonrasında vücut sıvı biriktirmeye başlayabilecektir. Hormon seviyelerinde yaşanan oynama yalnızca adet dönemi ya da hamilelik dönemindeki kadınları etkilemiyor. Ayrıca menopoz döneminde de kadınların vücutlarında ödem oluşmasına sebep olabilecektir. Vücudun hormon dengesinin değişmesi sonrasında pek çok kadında menopoz sonrasında ödem görülebilmektedir.


Ödem Olduğunu Nasıl Anlarım?
 Deri altı dokusunda sıvının birikmeye başlaması ile birlikte vücudun o bölgesi şişmeye başlar. Şişliğin oluşması ile birlikte üzerinde bulunan deri gerginleşecektir. Vücudun bir bölgesinde şişlik hissedilmeye başlamışsa ve bu bölgede bulunan şişkinlik parmakla bastırıldığı zaman çukurlaştıktan sonra parmağın kaldırılması ile birlikte oluşmuş olan bu çukur tekrardan sıvı ile doluyor ve şişiyorsa, kişinin vücudunda ödem oluşmuş demektir. Ayrıca yeme düzeninde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen kiloda artış görülüyorsa, kişide ödem oluşumu da başlamış olabilir. Tabi bu tanı yöntemleri kesin tanı için değildir, farklı hastalıklar da bu şekilde davranabilir.

Ödem Nerelerde Oluşur?
 Vücutta ödem oluşurken iki farklı şekilde kendini belli eder. İlkinde vücudun tamamında ödem oluşur. Bunun dışında ise bölgesel ödem oluşabilmektedir. Bölgesel ödem ise bacakta, elde, yüzde ve ayakta ortaya çıkabilir. Bunlarla birlikte karın bölgesinde oluşan ödem, çoğu zaman böbrek ve karaciğer yetmezliğinin belirtisi olabilir. Bacakta oluşan ödemde ise kist, tümör, enfeksiyon, varisli damar, iltihaplanmalar, lenfödem ve kan pıhtısı oluşabilmektedir. Bundan dolayı bu noktalarda ortaya çıkacak ödemler sonrasında kişilerin vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.