Migren Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Migren Nedir?
 Genellikle ataklar şeklinde kendini gösteren baş ağrısı tipi olan migrenin bu atakları 4 saat sürebildiği gibi kimi zaman 72 saate kadar uzayabilmektedir. Migren denildiği zaman insanların akıllarına ilk olarak gelen şey, beyin hastalıklarıdır. Ortaya çıkan baş ağrısı, birçok farklı hassasiyeti de beraberinde getirmektedir. Kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmış olsa da tüm migren tiplerinin en belirgin özelliklerinin başında, geçici olmaları gelir. Oluşan migren atakları kişilerde kalıcı hasar oluşturmayacaktır. Migren, temelde bedenin insana yaptığı bir uyarı olarak görülebilir. Yapısal herhangi bir hasar meydana gelmeden yalnızca otonom sinir sistemi fonksiyonlarında geçici bozulmalar oluşmaktadır.


Migren Belirtileri Nelerdir?
 Baş ağrısı ile kendini gösteren migrenin kendini bu ağrılardan ayıran bazı özellikleri bulunuyor. Bunlardan ilki, ağrının şiddetinin ortadan yükseğe doğru bir grafikte seyretmesi. Ağrı ortaya çıktıktan sonra kişide bulantı ve kusma oluşabilir. Ağrının şiddetini arttırmaya başlaması sonrasında ise artık kişilerde sese ve ışığa karşı duyarlılık meydana gelir. Genel kanının aksine migrende oluşan ağrı, tek bir tarafta toplanmaktadır. Ağrının olduğu tarafta zonklama başlar ve bölgenin nabız gibi attığı hissedilebilir. Kişiler migren başladığı zaman sabit bir şekilde durduğu anlarda çok fazla şiddetini arttırmasa da hareket etmeye başladıkları zaman ağrı da harekete paralel artmaktadır. Kimi kişilerde migren ağrısı başlamadan önce parlak ışık çakması, kol ya da bacakta karıncalanma, baş dönmesi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.


Migren Kimlerde Görülür?
 Milyonlarca insanı etkileyen bir hastalık olan migren, kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülmektedir. Bu hastalığa yakalanmış olan kişiler genel olarak ergenlik çağından itibaren baş ağrılarının şiddetinin artmaya başladığını belirtir. Yapılan araştırmalarda da görüldüğü üzere 50 yaş ve üzeri bir kişide daha öncesinde migren görülmediyse, belirtilen yaş sonrasında da bu tip baş ağrıları görülmeme olasılığı yüksektir. Yaşın yanı sıra migren ataklarını sıklaştıran şeyleri bünyesinde barındıran kişiler de belirli aralıklarla bu hastalığa yakalanırlar. Ayrıca, migrenin genetik faktörlere bağlı olduğu da bilinmektedir. Ailesinde migren bulunan kişilerde migren görülme olasılığı daha yüksektir.

Migren Nasıl Geçirilir?
 İnsanlar arasında yaygın olan kanının aksine migren tedavi ile birlikte kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. İlk defa çok şiddetli bir ağrı ile karşılaşıldığı zaman hiç vakit kaybetmeden acil servise gidilmesi gerekir. Ağrı burada azaltıldıktan sonra da nörologa gidilerek yapılacak incelemeler sonrasında doktor tarafından verilecek tedavi programına uyulması gerekir. Migren ataklarının ortaya çıktığı durumlarda kişilerin kesinlikle kendi kendilerine ilaç kullanmaması, atakların şiddetinin artması sonrasında verilecek ilaçların etkilerinin azalmamasını sağlayacaktır. Doktorun vereceği ilaçlar, kişilerin geçirdiği ataklara bağlı olarak değişim gösterir. Bir ay içerisinde iki ya da daha fazla atak geçiren kişilere doktorlar yapacakları incelemeler sonrasında koruyucu tedavi uygular. Uygulanacak bu tedavi bir taraftan ağrıların sıklığını azaltırken diğer taraftan da şiddetinin düşürülmesini sağlayacaktır.

Bazı bireyler de migren ataklarını doğal yoldan geçirmek için, ayaklarını ve ellerini sıcağa yakın ılık suya sokmak(aşağıdaki görselde yer aldığı gibi.), enseye soğuk ıslak bez koymak, ayaklar altına yastık koyup yükseltilerek sırt üstü yatmak, karanlık ortamda dinlenmek gibi yöntemleri uygulamaktadır. Ancak bu yöntemlerin işe yararlığı bilinmemektedir. Bu yüzden doktora başvurmadan herhangi bir şey denemeniz önerilmez.

Migren Ataklarına Neler Sebep Olur?
Migren ataklarının oluşmasındaki en büyük nedenlerin başında, stres geliyor. Bununla birlikte gün içerisinde çok fazla kafein tüketmek, yetersiz beslenme düzeni, kadınlarda meydana gelen hormonal değişimler, peynir ve alkol kullanımı, bazı ilaç türleri, baş yaralanmaları, uzun süreler boyunca bilgisayar başında oturmak, uyku düzenin bozulması gibi nedenler, migren ataklarına neden olmaktadır.

Migrenden Nasıl Korunulur?
 Migrenden korunmak için öncelikli olarak ataklar oluşmadan önce vücudu gevşetmek gerekecektir. Böylece baş ağrısının oluşma sıklığı azalır. Ayrıca günlük olarak kullanılacak ilaçlar sayesinde migren ataklarının oluşumunun önüne geçilir. B12 vitamini ve magnezyum kullanımı sonrasında da ağrı sıklığında değişmeler meydana geldiği söylenmektedir. Ancak bunları kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.