Menopoz Hakkında Genel Bilgiler


Menopoz Nedir?
 Ağırlıklı olarak 48 ila 52 yaşları arasındaki kadınlarda görülen menopoz, birçok farklı sorunun oluşmasına neden olabilen bir durum. Kadınların adet döngüsünün sona ermesi olarak tarif edilen menopoz sonrasında adet görülmesi son bulur. Kadınlar genel olarak yaşamlarının üçte birlik döneminde menopoza girmiş bir şekilde hayatlarına devam ederler. Ancak yaşam tarzının değişmesi, insanların hayatlarının uzaması ile birlikte bu dönemde değişimler meydana gelebilmektedir. Tam olarak girme yaşı belirlenemese de 40 yaşından önce girilecek olan menopoz, erken menopoz olarak adlandırılır. Yumurtalıklarda hormon üretiminin sona ermesi ile birlikte vücutta çeşitli değişimler meydana gelebilecektir. Dolayısıyla kadınların bu dönemde oldukça dikkatli olması gerekir.


Menopoz Belirtileri Nelerdir?
 Menopoz esnasında ortaya çıkan en büyük belirtilerin başında, adet düzenin bozulması ve sona ermesi gelir. Düzensizlik esnasında kanama azalır. Bu esnada östrojen hormonunun azalması ile birlikte geceleri terleme, ateş basması, yüzde kızarıklıklar ve çarpıntı meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra farklı psikolojik rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Aşırı sinirli olma, gerginlik, depresyon gibi durumlar ortaya çıkar. Aynı zamanda kadınların bazılarının uyku kalitesinde ciddi bir düşüş olur. REM uykusu azalır ve bununla birlikte baş ağrıları, kaslarda ağrılar oluşmaya başlayacaktır. Ortaya çıkacak bu belirtiler her kadında aynı oranda görülmez. Menopozun ilerlemeye başlaması ile birlikte geçen 3-5 sene içerisinde bu belirtilerde de azalma meydana gelecektir.


Erken Menopoz Nedir?
 Adet kanamalarının 35-50 yaşları öncesinde kesilmesi durumuna erken menopoz adı verilmektedir. Herhangi bir sebepten ötürü yumurta hücrelerinin üretimini durduran her türlü durum sonrasında kadınlar erken menopoza girerler. Ancak erken menopozun en büyük nedenlerin başında, stres geliyor. Günlük hayatta sıklıkla yaşanan stres sonrasında vücudun dengesinde bozulmalar meydana gelecek ve bunun sonrasında da erken menopoz oluşacaktır. Ayrıca genetik faktörler, yaşam tarzındaki olumsuz durumlar, kanser tedavisi görmek de erken menopoza girilmesinin başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Erken menopoza giren kadınların büyük bir kısmı, östrojen tedavisi yaptırmayı tercih ediyor. Ancak tedavi öncesinde ayrıntılı bir şekilde araştırma yapılması ve tedavi ile alakalı her türlü bilginin kadınlara iletilmesi gerekir.

Menopoz Yaşı Nedir?
 Genel olarak kadınların ortalama menopoza girme yaşı dünya üzerinde 51 iken ülkemizde 46-48 arasında değişim göstermektedir. Yaşın değişiminin en büyük nedenlerinden bir tanesi ise genetik ve çevresel faktörlerde meydana gelen farklılıklar. Bunun yanı sıra hiç doğum yapmayan kadınların normalden daha erken menopoza girebildikleri gözlemlenmektedir. Ayrıca aşırı sigara kullanmak, sosyoekonomik düzeyin düşük olması, erken yaşta adet görmek, sık adet görmek, iyi beslenememek de erken yaşlarda menopoza girilmesine neden olacak etkenler arasında yer almaktadır. Kadınların genetik anlamda böylesine bir sorunu yoksa mümkün olduğu kadar sağlığına dikkat edip, strersten uzak durması demek, erken menopoza girmesinin önüne geçmiş olacaktır.

Menopozda Beslenme
 Metabolizmada meydana gelen ciddi değişimler sonrasında kadınların en fazla dikkat etmeleri gereken konu, osteoporozisten korunmak. Bunun için süt, yeşil yapraklı sebze, pekmez ve kuru baklagil tüketilmesi gerekiyor. Menopoza giren kadınların aşırı posa, protein, fosfor ve tuz içeren besinleri tüketmekten kaçınması büyük bir önem taşıyor. Kalsiyum emilimine zarar verecek alkolün tüketiminin özellikle de menopoz dönemlerinde sonlandırılması gerekmektedir. Kadınların bu dönemde vücut kitle endeksine dikkat etmesi ve aşırı zayıf ya da şişman olmaktan kaçınmasında yarar var. Bunun için de düzenli bir şekilde yapılacak beslenmeler sonrasında yürüyüş, yüzme gibi fiziksel aktivitelerin içerisine girmek bir taraftan fazla kilonun önüne geçilmesine yardımcı olurken diğer bir taraftan kemik kütlesini arttıracak kemiklerin kaybını önlemiş olacaktır.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.