Menisküs Hakkında Genel Bilgiler


Menisküs Nedir?
 Diz eklemi, vücuttaki uyluk kemiği ve bacakların eklemler aracılığı ile oluşturduklar bölgedir. Bu eklem vücut ağırlığını taşınan basınçlara, uzun süreli hareketlere, taşınmakta olan yüklere karşı oldukça dayanıklıdır. Tek eksenli yapısından ötürü kimi durumlarda bu eklem zarar görür. Özellikle de sporcularda görülen menisküs, kimi zaman herhangi bir zorlama oluşmadan da ortaya çıkabilmektedir.


Menisküs Belirtileri
 Menisküs bölgesinde oluşan yırtık, yırtığın büyüklüğüne bağlı olarak farklı değişimler göstermektedir. Küçük boyutlardaki yırtıklarda ağrı çok hafif bir şekilde ortaya çıkar. Yırtılmanın oluşması sonrasında 3 gün içinde yavaştan gelişen bir şişlik görülebilir. Bu tarz küçük yırtıklarda yürüme etkilenmez lakin yürüme esnasında hafif ağrılar meydana gelebilir. Genel olarak ağrılar oturma ya da ayağa kalkma esnasında yoğunlaşır. Orta dereceli menisküs yırtığının oluştuğu durumlarda ise bu bölgeye bağlı olarak dizin merkezinde ya da yan tarafında ağrı oluşur. Bu durumda yürümede yine sorunlar meydana gelmez lakin sert bir hareket yapılacağı ya da dizler büküleceği zaman bıçak gibi giren ağrılar kişinin hareket etmesini engelleyecektir. Büyük yırtıklarda diz hemen şişip, sertleşebilecek ve bu şiddet 2 3 boyunca artarak devam edebilecektir. Özellikle merdiven çıkarken ağırlığın tam olarak tutulamaması, yürürken eklemlerdeki hareketlerde zorlanma hissi yaşanması, dizlerde boşalma hissi, bacakların hissizleşmesi, hareketlerin geçmişe oranla kısıtılanması; menisküs belirtileri arasında yer almaktadır.


Menisküs Neden Olur?
 Futbol tarzı karşılıklı temas olunan spor dallarında ani hareketlerin oluşması, tek dizin üzerine aşırı yüklenilmesi, dizin dönmesi gibi durumlarda menisküs oluşabilmektedir. Sporcularda ise bu yırtılmalara ön çapraz bağlarının yaralanmaları da eşlik edebilecektir. İlerleyen yaş ile birlikte ise menisküsler ortaya herhangi bir travma çıkmadan diz bölgesinde oluşacak dejenerasyon ve kıkırdaklarındaki hasarlara bağlı olarak da yırtılabilir. Ayrıca her yaş grubu içerisinde yine bir travma meydana gelmeden menisküs yırtıkları oluşabilmektedir.

Menisküs Kimlerde Görülür?
 İnsanların büyük bir kısmı menisküsün yalnızca sporcularda görüldüğünü düşünür. Halbuki sürekli olarak çömelip iş yapan kişilerde, bir yerde oturup sonrasında aninden kalkarak koşmaya başlayan kişilerde, çok güçlü köpeklerini dolaştırmaya çıkartanlarda, ayaklarını bulunduğu yerden yüksek bir yere koyarak çalışanlarda, ağır demir kapılar gibi kişileri zorlayacak şeyleri devamlı açmaya çalışan kişilerde de menisküs yırtıkları oluşabilir. Bununla birlikte 17 santimden yüksek olan merdivenleri çıkmak isteyen kilolu kişilerde de bu sorunlar meydana gelebilir.

Menisküs Tanısı
 Şikayetlerin oluşmaya başlaması ile birlikte doktor öncelikli olarak kişiden gerekli olan bilgileri alır. Daha sonrasında da fiziksel muayene başlar. Muayene esnasında dizin hareketlerinde kısıtlama olup olmadığına ve şişlik oluşmaya başlayıp başlamadığına dikkat edilir. Bacak düz konuma getirmeye çalışılır, diz bükülür. Burada temel amaç menisküs diskine baskı yapmaktır. Böylece yırtık olup olmadığı anlaşılır. Ancak diz ile alakalı bazı sorunlar menisküs yırtığı ile benzerlik gösterebilirler. Bundan dolayı kesin tanı için MR gibi görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.