Menenjit Hakkında Genel Bilgiler


Menenjit Nedir?
 Kişinin beyin bölgesini saran zarlarında iltihaplanması sonrasında ortaya çıkan menenjit, erken tanı sonrasında tedavi edilmemesi durumunda beyin hasarı, işitme kaybı ve hatta ölümle sonuçlanabilecek oldukça ciddi bir hastalıktır. Ağırlıklı olarak çocuklarda görülen bu hastalıkta omurilik ve beyni saran zarların en iç kısmında yer alan pia-mater ve onun hemen üstünde bulunan araknoit’in iltihaplanması sonrasında aynı iltihaplanma, bu iki zarın arasında kalan, zar altı aralığındaki beyin – omurilik sıvısında görülebilmektedir. Beyin zarını aşacak olan enfeksiyon, daha sonrasında beyin karıncıklarına da ulaşacaktır. Ve ortaya çıkan ilerleyişin ardından ise var olan iltihap beyin zarı ve beyin – omurilik sıvısının dışında omurilik sinirleri, ince zarın altındaki omurilik – beyin dokuları ve kafa siniri köklerine de yayılmaya başlayabilmektedir.


Menenjit Neden Olur?
 Menenjit oluşumundaki en büyük etkenlerden bir tanesi mikroorganizmalardır. Virütik ve bakteriyel olarak ikiye ayrılan bu hastalıkta en fazla görüleni ise bakteriyel menenjittir. Kimi menenjit tipleri ise ortaya çıktıktan çok kısa bir süre sonrasında beyin hasarına ve ölüme sebep olabilmektedir. Bazı virüslerin sebep olduğu menenjitler ise hafif seyredecek, iyileşme süreci kısalacaktır. Bakteriyel menenjitin ise mümkün olan en hızlı şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle de Amerika’da 1990 yılında önce 6 yaşından küçük olan çocuklarda ortaya çıkan menenjitin en büyük nedeniydi.

Menenjit Belirtileri
 Bu hastalığa sebep olan virüs ve bakteriler vücuda girdikten kısa bir süre sonrasında kan yolu ile bütün vücuda yayılmaktadır. Enfeksiyon akciğer ya da boğazdan başlar ve diğer dokulara geçiş yapar. Bakteriyel menenjitte küçük çocuk ve bebeklerde yüksek ateş, kusma, hızlı ya da hırıltılı nefes alıp verme, bıngıldağın hassas olması ve şişmesi, boyun ağrısı ve nöbet gibi belirtiler oluşabilir. 5 yaşın üzerindeki çocuk ve ergenlerde ise el ile ayakların soğuk olması, uyanmada zorluk çekme, aşırı şiddetli kas ağrısı, ciltte solgunluk ışığa duyarlılık, zihinde karışıklık ve kusma ortaya çıkabilir. Böyle bir durumdan şüphe ediliyorsa hiç vakit kaybetmeden en yakın hastaneye başvurmak gerekmektedir.


Menenjit Tanısı
 Belirtilerin ortaya çıkması sonrasında belden su alma yöntemi ile beyin zarları içerisinde yer alan iltihabın kesin tanısı yapılabilmektedir. Yöntemde bel hizası üzerinden omuriliğe iğne sokulur ve buradan beyin – omurilik sıvısı alınır. İltihabının buradaki oranına bağlı olarak sıvının miktarında ve yoğunluğunda artış meydana gelecek, görünümü değişecektir. Sıvı, irinden dolayı bulanıklaşacak, albü-minin artışı sonrasında çökelmeye bağlı bulanıklık ortaya çıkacaktır. Ancak hastalığın ilk dönemlerinde ortaya çıkan ense sertliği, halsizlik ya da baş ağrısı gibi belirtiler sonrasında hastalığa tanı koyulmasında zorluk görülebilir. Alınacak olan sıvıdan kesin tanının konulması adına sıvının üç ayrı tüpe konulması ve bu üç tüpte de kanın bulunarak bu kanlarda pıhtı durumu incelenmektedir. Hastanın yaşına göre tanıda değişimler meydana gelmektedir. Özellikle de yenidoğan ve süt bebeklerinde tanı koymak oldukça güçtür. Böylesi durumlarda ortaya çıkan belirtilere dikkat edilmeli ve hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Tanı için en uygun yönteme doktor karar verir.

Menenjit Risk Faktörleri
 Dönem aşılarını olmayan çocuk ve yetişkinlerde menenjite yakalanma oranı oldukça yüksektir. Ayrıca viral menenjit vakalarının büyük bir kısmı 5 yaşından küçük çocuklarda görülür. Bakteriyel menenjit ise 20 yaş altındaki kişileri etkiler. Hamile olan kişiler, riskli bir bağışıklık sistemine sahip olan kişiler, kalabalık ortamlarda yaşayan kişiler de menenjite yakalanma oranı yüksek kişiler arasında yer almaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.