Lupus Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Lupus Hastalığı Nedir?
 Sistemik Lupus Eritematozus olarak da adlandırılan Lupus, kişinin bağışıklık sisteminin bozulması sonrasında ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Genel olarak 20 ila 40 yaş arasındaki kadınlarda sıklıkla görülen bu hastalık eklem ağrıları ile kendini göstermektedir. Kan hücreleri, böbrekler, cilt, akciğerler, kalp ve beyin olmak üzere pek çok farklı sistem ve organda ortaya çıkabilmektedir. Her bir organ ya da sitemde farklı tutulum belirtileri olacağından kimi zaman teşhis edilmesi oldukça zordur. Bundan dolayı da hastalık kimi zaman büyük taklitçi olarak da adlandırılabilmektedir.

Lupus Hastalığı Belirtileri
 Yüksek ateş, derideki döküntüler ve eklem ağrıları hastalığın en büyük belirtileri arasında  yer alır. İştahsızlık, kilo kaybı, kansızlık, saç dökülmesi gibi belirtileri kimi zaman başka hastalıklar ile karıştırılabilmektedir. Raynoud fenomeni, ağız içerisinde oluşan yaralar, nefes alıp verirken ya da sürekli bir şekilde ortaya çıkan göğüs ağrıları, nöbet, kan hücrelerin oluşan azalma, böbrek fonksiyonlarında bozukluk oluşması da hastalığın diğer belirtileri arasında yer almaktadır. Lupus hastalığının seyrine ve ortaya çıktığı bölgeye bağlı olarak değişim göstermektedir.


Lupus Hastalığı Neden Olur?
 İnsan vücudu virüsleri ve mikropları yok etmek adına antikor üretir. Savunma sisteminin bozulması sonrasında ise vücut bu antikoru kendi hücrelerine karşı da üretmeye başlar. Bunun ardından da vücutta iltihap meydana gelir ve dokularda hasar oluşur. Savunma sisteminin neden bozulduğu ise kesin olarak bilinmemektedir. Bundan dolayı da hastalığın meydana gelmesini tek bir nedene bağlamak da mümkün olmamaktadır. Bu hastalığa yakalananların bir kısmında ise genetik yatkınlık söz konusu olur. Genetik faktörlerin yanı sıra çevresel faktörler ve hormonlar da kişilerde lupus hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı da kişilerin mutlaka dikkatli olması ve vücutlarında meydana gelen değişimleri fark ederek bunları doktora belirtmesi gerekmektedir. Hastalığın erken tanısı, tedavinin çok daha kolay bir şekilde yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Lupus Hastalığı Kimlerde Görülür?
 Her yaşta görülebilen hastalıklardan bir tanesi olarak bilinen Lupus hastalığı, ağırlıklı olarak 20’li 30’lu yaşlarda başlar. Yapılan araştırmalar sonrasında da görüldüğü üzere hastalık kadınlarda erkeklerden 10 kat daha fazla görülür. Tüm ırklarda yaygın olan Lupus hastalığı Hispanikler, Asyalılar ve siyahlarda ise hem çok daha fazla görülür hem de çok daha ciddi bir seyre sahip olur.


Lupus Hastalığı Tanısı
 Lupus hastalığının tanısı kimi zaman oldukça zor olabilmektedir. Dolayısıyla hastalığın tanısının doğru bir şekilde koyulabilmesi için hastanın şikayetlerini doktora dikkatli bir şekilde aktarması gerekmektedir. Anlatılacak belirtiler sonrasında fiziki muayene ve laboratuar testleri sonrasında hastalığın gerçekten lupus olup olmadığı tam olarak belirlenebilecektir. Kimi zaman tanıya ulaşmak zaman alacak ve bunun sonrasında da farklı bulgular ortaya çıkabilecektir. Bundan dolayı yapılacak en faydalı testlerden bir tanesi belirli kan oto antikorlarının gösterilmesi testidir. Kimi zaman böbrek ve deri biyopsisi yapılması gerekmektedir. Doktor bu bulgulara bakarak hastalığın kesin tanısını koyabilecektir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.